Vzdělávací akce UCKF

Přehled vzdělávacích akcí 2024

  • REGISTRACE na nové vzdělávací akce jsou OTEVŘENY.
  • Podmínky registrace
  • Kurzy jsou ohodnoceny v kontinuálním vzdělávání ČLnK
  • Vedoucí kurzů: doc. PharmDr. Daniela Fialová, Ph.D.

Vzhledem k trvání pandemické situace jsou kurzy UCKF převedeny do odvolání do režimu "online". Platící účastníci obdrží den předem (vždy ve čtvrtek v daném týdnu) link z aplikace Teams pro připojení se ke konkrétnímu kurzu. Pro přidělení bodů v kontinuálním vzdělávání je požadováno připojení se po dobu min. 75 % přednáškového času a vyplnění zkušebních testů na konci vzdělávací akce. Pokyny k platbám a průběhu kurzů UCKF online

KURZ č. 53: ​Individuální přístupy při užití antikoagulancií, antiagregancií  a jejich kombinací v klinické praxi

  • Termín: 18. 10. 2024, 10-16 hod
  • Místo konání: Kurz proběhne ONLINE
  • Stručná anotace: Antikoagulacia a antiagregancia jsou velmi často užívanými léčivy v předepisovaných lékových režimech, a to v různorodých preventivních i kauzálních indikacích (u trombembolických stavů ke snížení embolizačních příhod a v jejich prevenci, u pacientů s mechanickými náhradami srdečních chlopní, u většiny pacientů s fibrilací síní apod.). Vzhledem k nutnosti udržet rovnováhu mezi nastavením účinné antikoagulační a antiagregační léčby a její bezpečnosti je znalost postupů týkajících se individualizace lékových režimů těchto léčiv v klinické praxi velmi důležitá. Respektování individuálních nastavení je podstatné jak v monoterapii, tak (a především) při kombinacích antiagregancií a antikolagulancií a v tzv. „tripple terapii“. Tento kurz shrne evidence hlavních klinických studií určujících populační nastavení dávkovacích režimů antiagregační a antikoagulační léčby v různorodých indikacích a individualizované přístupy v úpravách lékových režimů. Posluchači si budou moci získané poznatky procvičit v klinických kazuistikách.
  • Registrace a program →

KURZ č. 54: Hepatopatie v kontextu renokardiálního syndromu

  • Termín: 29. 11. 2024, 10-16 hod 
  • Místo konání: Kurz proběhne ONLINE
  • Stručná anotace: Většina farmak je metabolizována v játrech, a to 1. nebo 2. fází metabolizace nebo oběma cestami. Změny v jaterní tkáni proto mají zásadní vliv na vlastní účinnost, bezpečnost a terapeutickou hodnotu léčiv v klinické praxi. Podle současných poznatků v důsledku různých stupňů kardio-renálního syndromu dochází k různorodým změnám v oblasti hepatálních funkcí. Tyto změny je nutné zohledňovat jak v akutní, tak v chronické léčbě při individualizaci lékových režimů. Kurz představí posluchačům současné poznatky o patologických změnách, které vznikají v játrech v důsledku srdečního selhávání různých typů a stupňů a které mají významný vliv na bezpečnost a účinnost podávaných léčiv. Játra spouštějí u pacientů se srdečním selháváním četné metabolické a hemodynamické změny a srdeční selhávání se tak často prezentuje tzv. cholestatickým typem jaterního poškození (elevací obstrukčních jaterních enzymů), méně pak hepatocelulárními změnami. Jaterní testy mají významnou prognostickou hodnotu pro stanovení kardiorenálního syndromu. Posluchači v tomto kurzu získají nové poznatky týkající se rozvoje hepatopatií v kontextu kardiorenálního syndromu a na klinických kazuistikách si budou moci procvičit využití těchto poznatků v individuálních úpravách lékových režimů.
  • Registrace a program →

KURZ č. 55: Vybrané kapitoly z gastroenterologie pro klinické farmaceuty

  • Termín: 13. 12. 2024, 10-16 hod
  • Místo konání: Kurz proběhne ONLINE
  • Stručná anotace: Kurz shrne hlavní diferenciálně diagnostické poznatky a současné farmakoterapeutické i nefarmakologické přístupy týkající se diagnostiky a léčby vybraných gastrointestinálních onemocnění, zejména poruch střevního mikrobiomu a idiopatických střevních zánětů. Poruchy střevního mikrobiomu souvisejí s řadou neuropsychiatrických onemocnění včetně Parkinsonovy choroby, autismu, schizofrenie a deprese, mají vliv na hormonální rovnováhu organismu, rozvoj diabetes mellitus, výskyt obezity, ale i na výskyt nádorů a úspěšnost léčby nádorových onemocnění. Při poruchách střevního mikrobiomu je organismus náchylnější k virovým a bakteriálním gastroenteritídám, zvyšuje se riziko poškození jater a riziko rozvoje autoimunitních onemocnění. Také Crohnova choroba a ulcerózní kolitída, tj. chronická zánětlivá onemocnění postihující nejen trávicí trakt, ale i klouby, kůži, oči a jiné orgány, mohou být etiologicky zapříčiněny poruchami střevní mikroflóry. Na etiopatogenezi těchto onemocnění se podílí řada dalších faktorů, včetně životního prostředí a stresu. Míra a rychlost absorpce p.o. podávaných léků do systémové cirkulace zásadně určuje účinnost a bezpečnost léčby. Střevní mikrobiom a onemocnění GITu ovlivňují lékovou absorpci a naopak některé léky mají významný vliv na střevní mikrobiom. Tento kurz se zaměří na moderní poznatky týkající se vybraných GIT onemocnění, které by měly být v rozvahách klinických farmaceutů také zohledňovány při posuzování účinnosti a bezpečnosti podávané farmakoterapie. Kurz obsahuje i interaktivní části k procvičení poznatků na klinických kazuistikách.
  • Registrace a program →

 

Tento kurz byl podpořen projektem Nové technologie pro translační výzkum ve farmaceutických vědách /NETPHARM, reg. č. CZ.02.01.01/00/22_008/0004607, který je spolufinancován Evropskou unií.

 

EU-netpharm-cz-700px.jpg

 

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS