Univerzitní centrum klinické farmacie pro specializační a kontinuální vzdělávání - UCKF

  • Fotografie
  • Fotografie
  • Fotografie
  • Fotografie
  • Fotografie

Zprávy

*

Slavnostní zahájení evropského mikrocertifikátu FaF UK „Vzdělávání v základních specifikách racionální geriatrické farmakoterapie“
Dne 11. 10. 2024 zahájila Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy úvodní modul historicky prvního evropského mikrocertifikovaného kurzu pod názvem „Vzdělávání v základních specifikách racionální geriatrické farmakoterapie“.

*

Proběhlo setkání studentů s klinickými farmaceuty na téma: Jaké je to být klinickým farmaceutem
Ve čtvrtek 20. 6. 2024 po Závěrečné konferenci projektu Transformace pro VŠ na UK, cyklu „Vzdělávání v základních specifikách racionální geriatrické farmakoterapie“ proběhlo odpolední setkání studentů s klinickým farmaceuty. 

*

Zpráva ze závěrečné konference: Vzdělávání v základních specifikách racionální geriatrické farmakoterapie
20. června proběhla ve velké aule kampusu Farmaceutické fakulty UK Závěrečná konference projektu Transformace pro VŠ na UK, pod názvem „Možnosti interdisciplinární spolupráce klinických farmaceutů, farmaceutů, geriatrů a praktických lékařů v péči o geriatrické nemocné“. 

*

Zpráva z Evropské tréninkové školy ERASMUS+ BIP programu Farmaceutické fakulty UK pořádané ve spolupráci s experty projektu I-CARE4OLD H2020 a ESCP
V období říjen až listopad 2023 byla v Praze uspořádána Evropská tréninková škola pod názvem „Pokroky v evropském výzkumu v racionální geriatrické farmakoterapii a oblasti v “deprescribingu” u geriatrických nemocných”.

Nejbližší vzdělávací akce

Říjen
18.
Antikoagulacia a antiagregancia jsou velmi často užívanými léčivy v předepisovaných lékových režimech, a to v různorodých preventivních i kauzálních indikacích (u trombembolických stavů ke snížení embolizačních příhod a v jejich prevenci, u pacientů s mechanickými náhradami srdečních chlopní, u většiny pacientů s fibrilací síní apod.). Vzhledem k nutnosti udržet rovnováhu mezi nastavením účinné antikoagulační a antiagregační léčby a její bezpečnosti je znalost postupů týkajících se individualizace lékových režimů těchto léčiv v klinické praxi velmi důležitá. Respektování individuálních nastavení je podstatné jak v monoterapii, tak (a především) při kombinacích antiagregancií a antikolagulancií a v tzv. „tripple terapii“. Tento kurz shrne evidence hlavních klinických studií určujících populační nastavení dávkovacích režimů antiagregační a antikoagulační léčby v různorodých indikacích a individualizované přístupy v úpravách lékových režimů. Posluchači si budou moci získané poznatky procvičit v klinických kazuistikách.
Téma kurzu je vhodné pro předatestační přípravu i kontinuální vzdělávání.
 
Listopad
29.
Většina farmak je metabolizována v játrech, a to 1. nebo 2. fází metabolizace nebo oběma cestami. Změny v jaterní tkáni proto mají zásadní vliv na vlastní účinnost, bezpečnost a terapeutickou hodnotu léčiv v klinické praxi. Podle současných poznatků v důsledku různých stupňů kardio-renálního syndromu dochází k různorodým změnám v oblasti hepatálních funkcí. Tyto změny je nutné zohledňovat jak v akutní, tak v chronické léčbě při individualizaci lékových režimů. Kurz představí posluchačům současné poznatky o patologických změnách, které vznikají v játrech v důsledku srdečního selhávání různých typů a stupňů a které mají významný vliv na bezpečnost a účinnost podávaných léčiv. Játra spouštějí u pacientů se srdečním selháváním četné metabolické a hemodynamické změny a srdeční selhávání se tak často prezentuje tzv. cholestatickým typem jaterního poškození (elevací obstrukčních jaterních enzymů), méně pak hepatocelulárními změnami. Jaterní testy mají významnou prognostickou hodnotu pro stanovení kardiorenálního syndromu. Posluchači v tomto kurzu získají nové poznatky týkající se rozvoje hepatopatií v kontextu kardiorenálního syndromu a na klinických kazuistikách si budou moci procvičit využití těchto poznatků v individuálních úpravách lékových režimů.
Téma kurzu je vhodné pro předatestační přípravu i kontinuální vzdělávání.
 
Prosinec
13.
Kurz shrne hlavní diferenciálně diagnostické poznatky a současné farmakoterapeutické i nefarmakologické přístupy týkající se diagnostiky a léčby vybraných gastrointestinálních onemocnění, zejména poruch střevního mikrobiomu a idiopatických střevních zánětů. Poruchy střevního mikrobiomu souvisejí s řadou neuropsychiatrických onemocnění včetně Parkinsonovy choroby, autismu, schizofrenie a deprese, mají vliv na hormonální rovnováhu organismu, rozvoj diabetes mellitus, výskyt obezity, ale i na výskyt nádorů a úspěšnost léčby nádorových onemocnění. Při poruchách střevního mikrobiomu je organismus náchylnější k virovým a bakteriálním gastroenteritídám, zvyšuje se riziko poškození jater a riziko rozvoje autoimunitních onemocnění. Také Crohnova choroba a ulcerózní kolitída, tj. chronická zánětlivá onemocnění postihující nejen trávicí trakt, ale i klouby, kůži, oči a jiné orgány, mohou být etiologicky zapříčiněny poruchami střevní mikroflóry. Na etiopatogenezi těchto onemocnění se podílí řada dalších faktorů, včetně životního prostředí a stresu. Míra a rychlost absorpce p.o. podávaných léků do systémové cirkulace zásadně určuje účinnost a bezpečnost léčby. Střevní mikrobiom a onemocnění GITu ovlivňují lékovou absorpci a naopak některé léky mají významný vliv na střevní mikrobiom. Tento kurz se zaměří na moderní poznatky týkající se vybraných GIT onemocnění, které by měly být v rozvahách klinických farmaceutů také zohledňovány při posuzování účinnosti a bezpečnosti podávané farmakoterapie. Kurz obsahuje i interaktivní části k procvičení poznatků na klinických kazuistikách.
Téma kurzu je vhodné pro předatestační přípravu i kontinuální vzdělávání.
 

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS