UCKF - Univerzitní vzdělávací centrum klinické farmacie pro specializační a kontinuální vzdělávání

• Fotografie

Nejbližší vzdělávací akce

12.
Nadčasovým tématem gastroenterologické problematiky v poslední době je diskutovaná role střevního mikrobiomu v patogenezi civilizačních nemocí, jeho propojení s imunitními funkcemi a metabolismem žlučových kyselin (ve vztahu k ateroskleróze, metabolickému syndromu, ale i ke kancerogenezi a riziku rozvoje kolorektálního karcinomu), vztah střevního mikrobiomu k rozvoji alergií, apod.

16.
Diabetes mellitus 2. typu jako endokrinologické onemocnění zasahující do řady orgánových funkcí a systémových procesů vyžaduje dostatečnou pozornost klinických pracovníků a kvalitní znalosti dostupných terapeutických postupů. Současně jsou mnohdy indikovány kombinované lékové režimy v přísně individualizované léčbě, šité na míru individuálním potřebám pacienta, ve snaze co nejlépe kompenzovat onemocnění, minimalizovat hypoglykemické příhody a další nežádoucí účinky, rizika cévních a dalších komplikací léčby.

7.
Nesteroidní antiflogistika patří mezi nejčastěji indikované léky, které mají vysokou terapeutickou hodnotu u řady onemocnění. Přes tyto žádoucí vlastnosti v terapeutických indikacích mají tato léčiva časté systémové nežádoucí účinky na podkladě ovlivnění syntézy prostaglandinů nebo idiosynkratických imunitních reakcí.