Galerie Na Mostě

Galerie Na Mostě na Farmaceutické fakultě UK
 

Galerie Na Mostě

Výstavní síň Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy

Obrazy, kresby a grafika Jiřího Ščerbakova

UkázkaVýstava potrvá od 5. 3. do 28. 3. 2018 v Galerii Na Mostě.

Vernisáž bude v pondělí 5. 3. 2018 v 16:00

Jiří Ščerbakov (12. 11. 1926 – 24. 9. 2007)
/Signatura Šč nebo Joff/

Studoval na Střední odborné škole pro umělecký průmysl v Jablonci nad Nisou a v letech 1948 – 1953 na VŠUP v Praze v ateliéru prof. Emila Filly. Celý život pobýval v rodném Hradci Králové, ale bohatým zdrojem inspirace byly i jeho cesty do zahraničí – do Španělska, Francie, Střední Asie nebo Rakouska. Nejhlubším dojmem na něho zapůsobila Paříž a atmosféra Vídně.

Jeho raná tvorba byla především v oblasti grafiky. Technika linořezu se stala jeho nejvlastnějším vyjadřovacím prostředkem pro dramatičnost a bezprostřednost, kterou v sobě nese. Postupem času vstoupila do linořezů barva. Ale nebyl to jen linořez a linoryt, z grafických technik si vybral ještě suchou jehlu, kde mohl uplatnit výbornou kresbu. Jeho kresby jsou ještě zajímavější. V první řadě mistrovským zvládnutím, pozoruhodností spontánní a jisté linie, jež dokáže zachytit vše.

Jeho malby jsou po výtvarné stránce perfektně zvládnuté, plátna vyprávějí s bravurní lehkostí drobné příběhy, odráží střípky vzpomínek a tu a tam si třeba sarkasticky rýpnou. S vervou malované výjevy prozrazují autorovy názory, zaznamenávají úvahy a to tak, že nezřídka s nosem zabořeným do barev, zkoumáme drobné texty, veršíky, přípisy a zdánlivě nelogické atributy, které umělec do svých děl vtiskl. Trvalou průvodkyní při práci byla malíři klasická hudba, čtyřnohý společník Čumáček a živé květiny.

Kdy je galerie otevřena

  • Pondělí - pátek: 8 - 18 hod.
  • Sobota: 8 - 16 hod.
  • Neděle: 9 - 16 hod.

Vernisáže výstav začínají obvykle v pondělí
v 16 hodin.

Kde nás najdete

Galerie je umístěna v proskleném koridoru spojujícím budovy Farmaceutické fakulty UK v ulici Akademika Heyrovského 1203.
Mapka, kde nás najdete

 

Přečtěte si, jaké výstavy se v naší galerii již konaly.

© 2018 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS