
Pro výborné studenty středních škol máme dobré zprávy – můžete být přijati ke studiu na Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy bez přijímací zkoušky. Možnost přijetí bez přijímací zkoušky se týká magisterského studijního programu Farmacie a bakalářského programu Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví (prezenční forma studia).
Magisterský program Farmacie
Od přijímací zkoušky lze upustit u uchazeče, který splní alespoň jednu z následujících podmínek:
A. Jeho průměrný prospěch v posledních čtyřech ročnících studia na střední škole byl do 1,3 a současně absolvoval výuku předmětů chemie a biologie (nebo v případě, že neabsolvoval předmět biologie, tak předmětu farmakologie) v délce alespoň jednoho roku v průběhu posledních dvou ročníků studia a nebyl klasifikován známkou horší než 2 (velmi dobře/chvalitebně). Průměrný prospěch se vypočítává u čtyřletých středních škol z výročních vysvědčení za 1. - 3. ročník a za pololetí 4. ročníku; u víceletých středních škol se analogicky započítávají výsledky za poslední čtyři ročníky studia (v posledním ročníku opět pouze první pololetí). Výpočet průměrného prospěchu je podíl součtu známek, dosažených v úsecích studia specifikovaných v podmínkách pro přijetí, celkovým počtem těchto známek.
Na základě průměrného prospěchu v posledních čtyřech ročnících studia na střední škole mohou být přijati pouze uchazeči, kteří vykonali maturitní zkoušku ve školním roce 2020/2021 a kteří absolvovali střední školu v českém nebo slovenském jazyce.
nebo
B. Dosáhne v rámci Národních srovnávacích zkoušek (NSZ; Scio) v kterémkoliv termínu ve školním roce 2020/2021 v testu Přírodních věd (oddíly: Biologie, Chemie) celkový percentil rovný nebo vyšší než 75. Celkový percentil je stanoven jako průměr percentilů z jednotlivých oddílů.
nebo
C. Dosáhne v rámci Národních srovnávacích zkoušek (NSZ; Scio) v kterémkoliv termínu ve školním roce 2020/2021 v testu Obecných studijních předpokladů (OSP) nebo v jeho slovenské verzi Všeobecné študijné predpoklady (VŠP) percentil rovný nebo vyšší než 75 (celkový percentil je stanoven jako průměr percentilů ze všech oddílů testu OSP) a současně absolvoval výuku předmětů chemie a biologie (nebo v případě, že neabsolvoval předmět biologie, tak předmětu farmakologie) v délce alespoň jednoho roku v průběhu posledních dvou ročníků studia na střední škole a nebyl klasifikován známkou horší než 2 (velmi dobře/chvalitebně).
Termíny testování, vzorové testy a podmínky přihlašování k NSZ jsou zveřejněny na www.scio.cz/nsz. Svůj výsledek uchazeč fakultě nepředává. Výsledek uchazeče fakultě předává výhradně společnost www.scio.cz, s.r.o. (Scio). Každý uchazeč však musí společnosti Scio poskytnout svůj souhlas k předání výsledků (učiní tak v rámci přihlášky na zkoušku).
nebo
D. Úspěšní řešitelé ústředních (celostátních) kol chemické nebo biologické olympiády, konané v posledních čtyřech ročnících studia na střední škole, kteří současně absolvovali výuku předmětů chemie a biologie (nebo v případě, že neabsolvoval předmět biologie, tak předmětu farmakologie) v délce alespoň jednoho roku v průběhu posledních dvou ročníků studia a nebyli klasifikováni známkou horší než 2 (velmi dobře/chvalitebně). Zařazení mezi úspěšné řešitele dokladují uchazeči diplomem, ve kterém je uvedeno, že jsou úspěšnými řešiteli
nebo
E. Účastníci celostátní přehlídky Středoškolské odborné činnosti (SOČ) v sekci biologie, chemie, zdravotnictví, matematika a statistika; fyzika; zemědělství-potravinářství nebo ochrana životního prostředí, kteří současně absolvovali výuku předmětů chemie a biologie (nebo v případě, že neabsolvoval předmět biologie, tak předmětu farmakologie) v délce alespoň jednoho roku v průběhu posledních dvou ročníků studia a nebyli klasifikováni známkou horší než 2 (velmi dobře/chvalitebně).
Bakalářský program Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví
Podmínky pro upuštění od přijímací zkoušky jsou u bakalářského programu Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví (prezenční forma studia) odlišné, podrobnosti najdete na této stránce.
Jak postupovat?
Požadavek o přijetí ke studiu bez konání přijímací zkoušky zaškrtne uchazeč na elektronické přihlášce ke studiu. Poté vytiskne a vyplní formulář žádosti o upuštění od konání přijímací zkoušky - formuláře jsou k dispozici ke stažení na této stránce. Ihned po uzavření elektronické přihlášky odešle žádost spolu s přílohami na studijní oddělení fakulty.
Aktuální informace k přijímacímu řízení naleznete na webu Farmaceutické fakulty UK v sekci Uchazeči.