Studentský život aneb co zažiješ jen na Farmačce

Párty

Naši malou exkurzi studentským životem začneme přímo v jeho epicentru – na koleji Na Kotli, na místě, kde budeš nejspíš žít, pokud se rozhodneš spojit svůj osud s Farmaceutickou fakultou UK.

Velkou výhodou kolejí je menza přímo v areálu, internet zdarma a fakt, že na fakultu je to pěšky jen pár minut

Nečekej žádný luxus. Pravděpodobně budeš žít na pokoji, kde se na pár metrech čtverečních bude nacházet tvůj stůl, postel a skříň a jako bonus spolubydlící, který se při troše štěstí stane kamarádem/kamarádkou na celý život, ovšem při troše smůly tvým prvním malým problémem. Na patře, kde se budete potkávat s další přibližně třicítkou studentů farmacie nebo medicíny, se nachází oddělené sociálky a jedna kuchyň. Zní to trošku děsivě, ale za ty roky se mi nikdy nestalo, že by byla fronta ve sprše nebo nedej bože na záchodě.

Velkou výhodou kolejí je menza přímo v areálu, 24 hodin denně fungující recepce, kde se dá sehnat bageta za zvýhodněnou cenu nebo taky pivo, ATP bar, kam si každý rád zajde na dvě po náročném dni, internet zdarma a fakt, že na fakultu je to pěšky jen pár minut.

Na koleji taky sídlí Spolek českých studentů farmacie, studentská organizace, která se (když budete chtít) postará o to, abyste na studium vzpomínali i jinak než jen na přednášky, laborky, semináře a spousty učebnic. Kromě možnosti si zapůjčit klubovnu nebo za drobný poplatek vytisknout své materiály, SČSF pořádá v průběhu roku spoustu událostí, které zkrátka chceš zažít.

Seznamovák - 4 dny super zážitků a nových kamarádů

Nezačne ještě ani škola a už je to tady – seznamovací kurz! 4 dny super zážitků, srandy a nových kamarádů, takže se není třeba obávat, že až ta škola skutečně začne, nebudeš tu nikoho znát.

Kdyby seznamovák náhodou nevyšel, hned v prvním týdnu semestru je prvácká párty, se spoustou her a výzev, díky nimž se rozhodně seznámíš s dalšími studenty.

Seznamovací kurz

Semestr se najednou rozjede. A začne nabírat na obrátkách. Přednášky, semináře, laborky a tělocviky. Tu patrovka, tu na pivo se studijní skupinou. Sem tam večer strávený s latinou nebo chemií. Do toho všeho si budeš muset nakoupit, uvařit a uklidit. Pokud ti to ale stále není málo, můžeš po večerech navštěvovat rozličné diskuze, workshopy a přednášky, které ti ukážou, že farmaceut není pouze lékárníkem, či soutěže, jako je Čaj o páté, kdy můžeš prověřit své chuťové pohárky a zkusit poznat několik jednodruhových čajů.

Čaj o páté

A čas plyne dál. Máme tu prosinec a ty máš první možnost se vydat se Spolkem do zahraničí na vánoční trhy. Párty bylo víc než jen prvácká. Učení přibývá, a tak oceníš, že můžeš vyjet někam pryč a v klidu si vychutnat předražený svařák v historickém centru jednoho z evropských měst.

Párty

Vánoce, Nový rok a máme tu zkouškové – období, kdy se náš studentský život téměř vypaří. Musí to být. Je to jako když se potopíš a strašně dlouho plaveš po dně, a když se pak po těch pěti týdnech vynoříš, tak doceníš všechen ten kyslík, všechnu tu studentskou svobodu. A prvním takovým velkým nádechem letního semestru je Farmaceutický ples. Oblečeš si šaty nebo sako a vydáš se do krásného prostředí mezi plno super lidí, kteří se právě nadechují stejně jako ty.

Ples

Semestr se nám opět rozbíhá a tak se můžeš rozběhnout i Ty po hradeckých hospodách v rámci teamové soutěže Tour de Pub.

Cestování do zahraničí i kariéra

Je tu duben a na naši fakultu přijedou zástupci farmaceutických společností z celé republiky na Veletrh pracovních příležitostí. Máš možnost se s nimi pobavit a zjistit tak, kam nasměrovat svou kariérní dráhu. Taky máš možnost si nabrat spoustu reklamních předmětů a zásobu propisek na zbytek Tvého života.

Cestování

Koncem dubna a je další možnost vycestovat do zahraničí, tentokrát na celý týden. Kongres Evropské farmaceutické studentská asociace (EPSA) se každým rokem koná v jiné zemi a trvá týden. Během tohoto týdne poznáte nové zahraniční přátele, procvičíte si angličtinu, zažijete bohatý edukační program a po večerech i nějakou tu zábavu.

Semestr spěje do svého konce a ty dostaneš ve škole den volna a jdeš si zasportovat na rektorský sportovní den. Ještě večer před tím si ale oblečeš něco hezkého a dorazíš do botanické Zahrady léčivých rostlin na zahradní slavnost. Letní drinky, živá kapela a kvetoucí záhony – co víc dodat.

Zahradní slavnost

Letní zkouškové je tu a ty opět plaveš po dně. Jestli to dopadne dobře je jen a jen na Tobě. Pak už Tě čekají prázdniny, během kterých je třeba nabrat sílu. Můžeš dojet třeba na Základní letní kurz, kde si vyzkoušíš spoustu sportů a vypneš od toho všeho učení. Jako bonus dostaneš ještě dva kredity.

V září pak budeš mít ještě čas na to dodělat chybějící zkoušky a tím se úspěšně posunout do druháku, kde Tě čeká vlastně to samé, ale zcela z nové perspektivy. A takhle to jde vlastně pořád dál a dál. Tím bych naši malou exkurzi ukončil. Na viděnou za rok.

Jan Rataj
student programu Farmacie a člen Spolku českých studentů farmacie

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS