Výstava Zdeňka Farského: Betlémy a volná tvorba
Výstava proběhla od 16. 12. do 15. 1. 2025 v Galerii Na Mostě.
Zdeněk Farský /1962/ ukončil úplné střední vzdělání v roce1989 na SOU v Praze v oboru umělecko-řemeslném jako řezbář a sochař. Prvními vzory mu byly v začátcích figurky, které vyřezával jeho dědeček a také malířská a grafická díla jeho otce. Od svého vyučení pracoval jako řezbář ve firmě Břetislava Kafky v Červeném Kostelci a byl zde mistrem odborného výcviku. Roku 1995 otevřel svou soukromou dílnu v Náchodě.
Je dlouholetým členem Unie výtvarných umělců a pravidelně se účastní společných výstav. Samostatně se prezentoval na výstavách v Hradci Králové, Kuksu, Praze, Klodsku /Polsko/ a Hildenu /Německo/. V roce 2003 byl přijat do Českého sdružení přátel betlémů a se svými betlémy se účastní pravidelných tematických výstav doma i v zahraničí, např. v Praze, Hradci Králové, Hodoníně, v Rakousku a v USA.
Jeho díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Evropě a Spojených státech amerických.
Výstava Lenky Hypius: Akvarelové portréty
Výstava proběhla od 25. 11. do 13. 12. 2024 v Galerii Na Mostě.
Mgr. Lenka Hypius absolvovala na Pedagogické fakultě UHK, obor výtvarná a hudební výchova pro SŠ a 2. st. ZŠ. Po studiu vyučovala na ZUŠ Střezina hudební a výtvarnou výchovu a textilní tvorbu, pak na Pedagogické fakultě UHK výtvarnou přípravu, kresbu, malbu, ruční papír a posléze i didaktiku VV. Chvíli pracovala na volné noze jako grafička a malířka, od 2012 učí na ZUŠ Habrmanova Výtvarnou tvorbu, je zástupce ředitele. Pořádá semináře pro učitele, působí jako lektorka výtvarných workshopů, dlouhodobě se věnuje výuce seniorů a organizaci Umělecké akademie pro seniory. Cestuje po galeriích a cvičí jógu. V osobní tvorbě se věnuje kresbě, akvarelové malbě a olejomalbě, v poslední době propadá práci s keramikou. Kreslit portréty začala ve školní lavici na pijáky v sešitech, později se k nešvaru vrátila na nudných pedagogických seminářích, a tato radost ji stále těší. Portrétování používá jako prostředek setkávání se s lidmi, je to dobrodružství plné vzrušivého napětí střídané s nonšalantním flákáním barvy. Ke svým modelům se chová laskavě. Nějaký čas vystavovala s Klubem konkretistů, samostatně vystavuje sporadicky. V roce 2014 se stala právoplatným členem skupiny Neprůbojných, na toto členství je upřímně hrdá. Vyhledává možnosti prohloubení dovedností a znalostí, je vděčná řadě vynikajících osobností za setkání, rozhovory a inspiraci, mezi mnoha J. Merta, A. Střížek, M. Smetana, S. Diviš. Sen – vlastní ateliér uprostřed lesa s nedalekou kvalitní kavárnou a dvěma tajnými chodbami do National Gallery v Londýně a Albertiny ve Vídni.
Výstava Vladimíra Mlejnka: Grafika
Výstava proběhla od 4. 11. do 22. 11. 2024 v Galerii Na Mostě.
Ing. architekt Vladimír Mlejnek absolvoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze. Jako architekt pracoval sedm let na Úvaru hlavního města Prahy, později dalších sedm let v investičním oddělení Národního divadla. Zúčastnil se architektonických soutěží, spolupracoval s akad. arch. Ing. Miroslavem Řepou, mimo jiné na rekonstrukci Krušnohorského divadla v Teplicích i divadla v Sedlčanech. V letech 1990- 96 pracoval v Ateliéru WR ve Vídni na interiérech hotelů v Polsku, Rakousku i v Čechách. Po návratu realizoval řadu úprav pro Střední hotelovou školu v Praze, navrhl Yacht club / říční přístav s hotelem/ do Mělníka. Nejvýznamnější realizací v této době byla zdařilá rekonstrukce Východočeského divadla v Pardubicích, společně s akad. arch. Ing. Miroslavem Řepou. V mezidobí začal tvořit i v oblasti uměleckého textilu a tkal gobelíny. Grafikou se začal více zabývat až v pozdějším období. Jeho průvodcem po této cestě byl akademický malíř Arnold Richter, žák Sychrův a Sackeheimův.
Výstava Proměny farmacie
Výstava proběhla od 24. 9. do 1. 11. 2024 v Galerii Na Mostě.
Výstava byla bez vernisáže.
Tuto výstavu pořádáme u příležitosti 55. výročí založení Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy.
Jak se vyvíjel obor farmacie v průběhu let? Jaké změny přinesl vědecký pokrok, technologické inovace a vývoj nových léčiv? Přijďte se ponořit do historie farmacie a objevte proměny, které tento obor formovaly během uplynulých pětapadesáti let. Na výstavě můžete shlédnout unikátní exponáty z minulosti i současnosti, které tuto proměnu ilustrují. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost prozkoumat svět farmacie z nového úhlu pohledu!
Výstava Markéty Škopkové: Smaltované obrazy a keramika
Výstava probíhala od 17. 6. do 20. 9. 2024 v Galerii Na Mostě.
Vernisáž výstavy se uskutečnila 17. 6. v 16:00 hodin.
MARKÉTA ŠKOPKOVÁ vystudovala Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, Vysokou školu umělecko průmyslovou v Praze, Atelier keramiky a porcelánu a Soukromá studia fresky a ilustrace v Itálii.
Zabývá se volnou i užitkovou keramikou, vytváří figurální plastiky, dekorativní a zahradní keramiku, fontány, žardiniéry, svítilny. Věnuje se i tvorbě medailí, maluje fresky a ilustrace. Je autorkou malované Křížové cesty pro hřbitovní kostel v Broumově a nástěnné výzdoby hřbitovní kaple v Šestajovicích u Jaroměře. Zúčastnila se III. hrnkového sympozia v Dubí /1993/, VII. keramického sympozia v Lučenci /1995/ a XXIV. keramického sympozia v Bechyni /2010/. V poslední době se věnuje také tvorbě smaltovaných a textilních obrazů. V současnosti působí také v Umělecké kolonii Bastion IV v Josefově.
47. výstava prací zaměstnanců a studentů, 39. výstava prací jejich dětí - Memoriál prof. Haise
Výstava probíhala od 20. 5. do 14. 6. 2024 v Galerii Na Mostě.
Tradiční výstava výtvarné tvorby (od malby a kresby, koláží, grafiky, fotografií po batiku, drhání, výrobu bižuterie a keramiku) zaměstnanců, studentů a dětí zaměstnanců.
Pořádá Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea ve spolupráci se ZO VOS.
Výstava ČERNOBÍLÁ FOTOGRAFIE MINULOSTI, Miroslav Holča
Výstava proběhla od 15. 4. do 17. 5. 2024 v Galerii Na Mostě.
Miroslav Holča se vyučil strojním zámečníkem ve Středním odborném učilišti při národním podniku Strojtex v Meziměstí. Studoval Střední průmyslovou školu strojní v Novém Městě nad Metují v letech 1967 – 1971. Fotografování a zpracování černobílé fotografie se věnoval od útlého mládí. V počátku to byla hlavně portrétní fotografie, postupem času i přírodní scenérie a příběhy ze života obyčejných lidí, které zaznamenával prostřednictvím motivů z jejich prostředí. Neustále se snažil o zdokonalení kompozice a světla. Rozvoj barevné a digitální fotografie a možnost volného cestování znamenal jeho posun k reportážní fotografii. Jejím prostřednictvím dál rozvíjí svá oblíbená témata – obyčejný i neobyčejný život lidí, portréty, krásu přírody a architektury.
Výstava ŽEŇ EXLIBRIS za rok 2023
Výstava probíhala od 18. 3. do 12. 4. 2024 v Galerii Na Mostě.
Galerie Na Mostě Farmaceutické fakulty UK opět otvírá ojedinělou výstavu drobné grafiky – exlibris pod názvem Žeň exlibris. Letos po čtyřiačtyřicáté.
Již první ročníky ukázaly, že mezi autorskou a sběratelskou veřejností je o tuto celostátní přehlídku zájem. Záměrem zakladatelů Žně bylo vytvořit prostor pro prezentaci tvorby autorů exlibris a umožnit všem zájemcům o grafiku seznámit se s ní v co nejširším okruhu.
Své grafiky představuje 32 grafiků a 20 studentů Univerzity Hradec Králové. Součástí výstavy je ukázka exlibris prvních vystavujících autorů z roku 1981 a připomínáme také čtyři autory, kteří by se dožili 100 let.
Výstava JAZZ WORLD PHOTO
Výstava probíhala od 19. 2. do 15. 3. 2024 v Galerii Na Mostě.
Soutěž Jazz World Photo je neziskový projekt zaměřený na propagaci jazzové hudby a příbuzných žánrů. Od svého vzniku v roce 2013 je spojena s trutnovským mezinárodním hudebním festivalem Jazzinec. Výsledky každého ročníku se vyhlašují právě tam. Stejně jako se soutěž zabydluje v podvědomí fotografů na celém světě, stává se tradicí i prezentace nejlepších kolekcí z jednotlivých ročníků v Galerii Na Mostě. Letošní výstava nabídne třicet nejlepších snímků ze 7. Ročníku, kterého se zúčastnilo 187 soutěžících ze 37 zemí. Prostřednictvím objektivů tvůrců návštěvníci budou moci nahlédnout na jazzová pódia i do zákulisí a uvidí portréty těch nejslavnějších i méně známých hudebníků.
Výstava Petra Špačka: Obrazy –kombinovaná technika
Výstava probíhala od 8. 1. do 16. 2. 2024 v Galerii Na Mostě.
Petr Špaček, malíř a grafik, našel svůj výtvarný výraz svou poctivou snahou pracující s barevnou plochou a tvary. Řadí se tak k dalším hodnotám východočeského výtvarného umění, které obohatil jeho osobitý výtvarný styl, jenž nabízí tiché poetické kouzlo jeho obrazů, které jsou pohlazením harmonie života a světa. Stojí zde jako protipól k projevům přetechnizovanosti, spěchu a neklidu dnešní doby.
Svoboda tvůrčí seberealizace a její názorová poloha má především v grafikách zcela odlišný styl vyjádřených představ a snů fantazie. V korálových zahradách nehmotného se nechává strhnout pravidly nových směrů. Tyto snové krajiny nitra tak představují intenzitou jinou výzvu a autorovu další mezní polohu schopného širšího záběru dalšího tvoření…
S PODPOROU MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ