Galerie Na Mostě - uskutečněné výstavy 2020

Archy z ARCHY - grafiky PETRA BENDY

UkázkaVýstava probíhala od 3. 2. do 28. 2. 2020 v Galerii Na Mostě.

Petr Benda, pedagog, grafik a kreslíř vystudoval aprobaci Čj - Vv na PF MU v Brně a estetiku a estetické výchovy na Filosofické fakultě v Praze. Pracuje v oblasti užité grafiky /logotypy, vizuální styl, propagační tiskoviny/. Protože je především pedagog, učí výtvarnou výchovu na třebíčském státním gymnáziu, čas pro svou tvorbu si musí najít, musí si ho „vyvzdorovat“.

Známost grafika mezi vyznavači ušlechtilých originálních tisků sestává hlavně z obligatorního uznání hodnoty dvou složek – tématu grafického listu a kvality jeho provedení… Bendu nedrží v pozadí téma ani kvalita, nýbrž skromnost… Ale vždy jde o soustředěnou grafickou práci vycházející z důkladného poučení a nepostrádající prvky originality.“ - Jan Dočekal

Petr Benda je zastoupen v soukromých sbírkách v České republice, Německu, Velké Británii, Švýcarsku. Žije, pracuje a tvoří v Třebíči.

Výstava STIPENDISTÉ 1968

Vernisáž byla 6. 1. v 16:00, úvodní slovo malíř Miloš Petera

UkázkaVýstava trvala od 6. 1. do 31. 1. 2020 v Galerii Na Mostě.

Psal se červen 1968. Rada studujících a učňovské mládeže KV ČSM vypsala pro mladé umělce Stipendium. To získali malíř František Dörfl z Jihlavy, Petr Mandl, sochař a sklář ze Železného Brodu, Miroslav Pacner, malíř z Prahy, Miloš Petera, malíř ze Dvora Králové, Zdeněk Petřík, sochař z Hradce Králové, malíř Jiří Šindler z Hradce Králové a Ludvík Vašina, malíř a sochař z Hradce Králové. V říjnu téhož roku byly jejich práce vystaveny v Klubu ve Steinském paláci pod názvem Sympozium mladých. Politická situace výstavě nepřála. V listopadu 1968 byla náhle ukončena a o osudu uměleckých děl se žádný z účastníků dodnes nic nedozvěděl.

Letos, po více než padesáti letech jsme se pokusili vzpomenout na tehdy mladé výtvarníky, kteří dokázali, že jejich výběr v roce 1968 byl správný a v životě získali mnoho dalších úspěchů a ocenění za svoji uměleckou činnost nejen doma, ale i v cizině.

© 2020 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS