Galerie Na Mostě - uskutečněné výstavy 2020

UkázkaHistorické novoročenky

Výstava probíhá od 12. 12. 2020 do 28. 2. 2021 v Galerii Na Mostě. Výstava byla zahájena bez vernisáže.

Grafické listy s tématikou přání do nového roku od mnoha známých autorů. Novoročenky zahrnují období od 30. let minulého století až do současnosti. Mnohdy s humorem, jindy s romantickým podtextem vítají své čtenáře do nových roků.

Na výstavě jsou představena díla autorů: Miloslava Nováčka, Zbigniewa Kubeczka, Chrudoše Valouška, Břetislava Kovaříka, Jiřího Slívy, Ireny Stanislavové, Miroslava Poláka, Josefa Poláčka, Pavla Matušky, Vladimíra Gottvalda, Miroslava Houry, Františka Pittnera, Josefa Michlíčka, Vladimíra Renčína a Vladimíra Komárka.

Výstava grafiky Putování po hradech a zámcích

Výstava probíhala od 5. 10. do 13. 11. 2020 v Galerii Na Mostě.

Výstava grafických lístků a exlibris od sběratele Jiřího Hlinovského. Základ jeho sbírky vznikl v době, kdy jeho otec Stanislav Hlinovský vytvářel pro sběratele exlibris v zinkografii a litografii, převážně s námětem krajinných motivů.

Sám o své sbírce píše: „ Jedním z deseti témat, která sbírám na exlibris je architektura. Z té jsem vybral motivy hradů a zámků a tuto svou výstavní kolekci jsem nazval Putování po hradech a zámcích. Projdete se tedy na ní po celkem 221 hradech, zámcích, tvrzích, pevnostech, letohrádcích a zříceninách v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.“

Výstava obrazů PhDr. Michala Havlíčka - Svět podle mě

Výstava probíhala od 7. 9. do 20. 10. 2020 v Galerii Na Mostě.

Výstava olejomaleb ve stylu "Art brut".

"Jako neškolený samouk, který začal malovat až těsně před padesátkou, předkládám ke shlédnutí několik větších obrazů s nadějí, že zaujmou svou nechtěnou jinakostí.

Jsem malíř s postiženýma rukama a mé obrazy jsou výsledkem střetu mezi tím, co chci, a tím, co dokážu."

Výstava Kouzlo lékárny

UkázkaBez vernisáže

Výstava probíhala od 1. 7. do 31. 8. 2020 v Galerii Na Mostě.

Tuto výstavu berte také jako pozvánku do Českého farmaceutického muzea v Kuksu.

Žatva českého a slovenského exlibris za rok 2019

Výstava probíhala od 21. 5. do 22. 6. 2020 v Galerii Na Mostě.

Výstava s dlouholetou tradicí představuje výtvarná díla vzniklá v uplynulém roce.

JAZZ WORLD PHOTO 2018 - nejlepší snímky z mezinárodní soutěže

UkázkaVýstava probíhala od 2. 3. do 19. 5. 2020 v Galerii Na Mostě.

Soutěž Jazz World Photo zaměřená na fotografie z prostředí jazzové hudby je od svého vzniku spojena s trutnovským mezinárodním hudebním festivalem Jazzinec. Výsledky každého ročníku se vyhlašují právě tam. Výstava v Galerii Na Mostě nabídne třicet nejlepších snímků z 5. ročníku.

V roce 2018 osmičlenná mezinárodní porota anonymně hodnotila rekordní počet zaslaných snímků. Pořadatelé obdrželi 311 fotografií od autorů z 39 zemí světa. Nejvíc přihlášek přišlo z Itálie, Polska a Francie.

Na prvních třech příčkách se umístili Didier Jallais z Francie, Markus Lackinger z Rakouska a Anna Rezulak z Polska. Unikátní je zejména druhé vítězství Didiera Jallaise, který v soutěži kraloval už v jejím prvním ročníku. Tento "lékař bez hranic" jezdí pravidelně na vyhlašování výsledků soutěže na finále festivalu Jazzinec do Trutnova.

Vystavená kolekce dále nabízí záběry od fotografů z Itálie, Francie, Polska, Chile, Estonska, Řecka, Srbska, Ukrajiny, a České republiky. Je fascinující sledovat, kam se za prvních pět let trvání soutěže práce jazzových fotografů posunula.

Archy z ARCHY - grafiky PETRA BENDY

UkázkaVýstava probíhala od 3. 2. do 28. 2. 2020 v Galerii Na Mostě.

Petr Benda, pedagog, grafik a kreslíř vystudoval aprobaci Čj - Vv na PF MU v Brně a estetiku a estetické výchovy na Filosofické fakultě v Praze. Pracuje v oblasti užité grafiky /logotypy, vizuální styl, propagační tiskoviny/. Protože je především pedagog, učí výtvarnou výchovu na třebíčském státním gymnáziu, čas pro svou tvorbu si musí najít, musí si ho „vyvzdorovat“.

Známost grafika mezi vyznavači ušlechtilých originálních tisků sestává hlavně z obligatorního uznání hodnoty dvou složek – tématu grafického listu a kvality jeho provedení… Bendu nedrží v pozadí téma ani kvalita, nýbrž skromnost… Ale vždy jde o soustředěnou grafickou práci vycházející z důkladného poučení a nepostrádající prvky originality.“ - Jan Dočekal

Petr Benda je zastoupen v soukromých sbírkách v České republice, Německu, Velké Británii, Švýcarsku. Žije, pracuje a tvoří v Třebíči.

Výstava STIPENDISTÉ 1968

Vernisáž byla 6. 1. v 16:00, úvodní slovo malíř Miloš Petera

UkázkaVýstava trvala od 6. 1. do 31. 1. 2020 v Galerii Na Mostě.

Psal se červen 1968. Rada studujících a učňovské mládeže KV ČSM vypsala pro mladé umělce Stipendium. To získali malíř František Dörfl z Jihlavy, Petr Mandl, sochař a sklář ze Železného Brodu, Miroslav Pacner, malíř z Prahy, Miloš Petera, malíř ze Dvora Králové, Zdeněk Petřík, sochař z Hradce Králové, malíř Jiří Šindler z Hradce Králové a Ludvík Vašina, malíř a sochař z Hradce Králové. V říjnu téhož roku byly jejich práce vystaveny v Klubu ve Steinském paláci pod názvem Sympozium mladých. Politická situace výstavě nepřála. V listopadu 1968 byla náhle ukončena a o osudu uměleckých děl se žádný z účastníků dodnes nic nedozvěděl.

Letos, po více než padesáti letech jsme se pokusili vzpomenout na tehdy mladé výtvarníky, kteří dokázali, že jejich výběr v roce 1968 byl správný a v životě získali mnoho dalších úspěchů a ocenění za svoji uměleckou činnost nejen doma, ale i v cizině.

 

Děkujeme za podporu!

Hradec Králové

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS