Galerie Na Mostě - uskutečněné výstavy 2021

44. výstava prací zaměstnanců a studentů, 36. výstava prací jejich dětí - Memoriál prof. Haise, 14. ročník výstavy Erasmáci na cestách - fotografie

Výstava probíhala od 22. 11. do 17. 12. 2021 v Galerii Na Mostě.

Tradiční výstava výtvarné tvorby (od malby a kresby, koláží, grafiky, fotografií po batiku, drhání, výrobu bižuterie a keramiku) zaměstnanců, studentů a dětí zaměstnanců.

Pořádá Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Spolek pro vybudování Českého farmaceutického muzea ve spolupráci se ZO VOS.

Komorně / Petr Samek

UkázkaVýstava probíhala od 25. 10. do 19. 11. 2021 v Galerii Na Mostě.

Mám rád architekturu kultury, obrazy pro přemýšlení a radost,
hledání radosti zvědavostí...

Tímto mottem nás náchodský malíř Petr Samek zavádí do svého hájemství, prostředí fantazie a snů.

25. října 2021 byla v Galerii Na Mostě zahájena nová výstava náchodského malíře Petra Samka. Tvoří kresby, malby, objekty, projekty a modely okrasných zahrad. Své obrazy prezentoval na desítkách výstav nejen v Čechách, ale v různých koutech Evropy i světa. Inspiruje se především děním kolem sebe, na plátno převádí své emoce. O své činnosti říká: „Jsem takový nezařaditelný, a to se lidem nelíbí. Mám s tím celý život problém. Mám svůj svět, který si maluju. Mám svůj domov a svou zahradu s mnoha sochami, daleko od ostatního světa, který je úplně naruby. Mám rád architekturu kultury, obrazy pro přemýšlení a radost,
hledání radosti zvědavostí…“

DOBŘE UTAJENÉ TVARY

UkázkaVýstava probíhala od 20. 9. do 22. 10. 2021 v Galerii Na Mostě.

Josef Špaček, emeritní profesor Univerzity Karlovy, se více než šedesát let věnoval klinicko-patologické, převážně mikroskopické diagnostice a základnímu mikroskopickému výzkumu mozku na Lékařské fakultě UK a ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

V oboru elektronové mikroskopie patří k průkopníkům trojrozměrných rekonstrukcí nervové tkáně.

Vystaveny jsou prostorové rekonstrukce elementů mozkové tkáně vytvořené technikou sériové elektronové mikroskopie a počítačové grafiky.

Jsou naprosto reálné, neobsahují žádné výtvarné prvky, které by do nich vložil autor. Ten pouze vybral to, co se mu líbilo a co možná zaujme i návštěvníky této galerie.

TAJEMSTVÍ JEDNOHO ŠKOLNÍHO KABINETU

UkázkaVýstava probíhala od 7. 7. do 17. 9. 2021 v Galerii Na Mostě.

Kdo z vás ví, že vaše prababičky a pradědečkové se učili číst z Poupat, že psali první písmenka křídou na břidlicovou tabulku, že už ve třetí třídě obecné školy připravovali třísky na zátop, že součástí každé třídy bylo velké počítadlo a často nechyběla rákoska?

Jsou to dávno zapomenuté vzpomínky, a proto jsme se vypravili objevovat, co zapomenutého najdeme ve školním kabinetu. Každý předmět, který jsme vzali do ruky, by mohl vyprávět. Jak se třásl hlas, když žáček četl první slabiky, jak křečovitě držel křídu při prvních tazích písmenek, jak neposlouchaly kuličky počítadla, jak vykulené oči prohlížely první nástroje pravěkých lidí. Věci nezapomínají. Měli bychom je s úctou zachovat a umožnit jim, aby svůj jedinečný příběh vyprávěly dalším generacím. V konfrontaci s touto historií si více uvědomíme výhody, které nám přináší užívání těch nejmodernějších vyučovacích pomůcek. Kabinet, který jsme navštívili je v Základní škole na tř. SNP.

STŘÍPKY HRADECKÉ ARCHITEKTURY MINULÝCH LET

UkázkaVýstava probíhala od 3. 6. do 30. 6. 2021 v Galerii Na Mostě.

Obsahem výstavy „Střípky hradecké architektury let minulých“ je představení prací dvou významných architektů. Akad. arch. Jana Zídky a Ing. Arch. Karla Schmieda st., kteří žili a tvořili v Hradci Králové. Oba se svou prací nesmazatelně podepsali na tváři města. Ačkoliv mezi nimi byl jedenáctiletý věkový rozdíl, mnohé je spojovalo. Oba většinu profesního života pracovali v královéhradeckém Stavoprojektu, oba se hlásili ke konstruktivismu a funkcionalismu, tj. jejich stavby jsou krásné ve své jednoduchosti a vždy řešené s maximálním ohledem na funkci. Na 20 výstavních panelech najdete podrobné informace o profesních životech obou architektů a o jejich práci.

Ing. arch. KAREL SCHMID (1934 – 2019) po absolvování studia na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT nastoupil do Stavoprojektu v Hradci Králové, kde působil 30 let. Realizace staveb lze nalézt v rodném Hradci Králové, ale i v horském prostředí milovaných Krkonoš (urbanistické řešení areálu škol – Heyrovského, Farmaceutická fakulta, Městská tržnice, vše v HK, Zotavovna Pochodeň – Špindlerův Mlýn, Zotavovna Sklář – Harrachov, Digitální planetárium – areál hvězdárny v HK a mnoho dalších). Zajímavá je také jeho tvorba výtvarná a karikaturní.

Architekt JAN ZÍDKA (1923 – 2002) po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové nastoupil do královéhradeckého Stavoprojektu a spolupracoval v urbanistické skupině s Václavem Rohlíčkem a Břetislavem Petránkem. Patřil k nejvýraznějším představitelům královéhradecké architektury a urbanismu po druhé světové válce (sídliště Orlická kotlina, sídliště Slezské Předměstí Sever a Jih, hotel Alessandria, Kongresové centrum Aldis, hotel Černigov – vše v Hradci Králové, Safari ve Dvoře Králové nad Labem).

Žeň exlibris již po čtyřicáté

UkázkaVýstava probíhala od 3. 5. 2021 v Galerii Na Mostě. Výstava byla zahájena bez vernisáže.

V prvním roce přehlídky Žeň československého exlibris - v roce 1981 - vystavovalo 51 grafiků. V dalších letech prošla přehlídka několika změnami. Zájem o přehlídku u autorů rostl a byly roky, kdy dosahoval počet vystavujících až 150 výtvarníků. Výstavy Žeň exlibris byly přínosem jak pro výtvarníky, tak pro sběratele. Výtvarníci se prezentovali novými přírůstky a sběratelé mohli sledovat, jak kteří grafici tvoří, které lístky stojí za výměnu, u kterého grafika si nechat exlibris vytvořit. Pro studenty byla možnost seznámit se s tvorbou známých umělců, porovnat své práce s pracemi uznávanými a posunout své znalosti k lepším výsledkům. A návštěvníci se seznamovali nejen s méně známým oborem – tvorbou exlibris, ale také se potěšili pohledem na malá umělecký dílka.

Letošní přehlídka má čtyři části. Vzpomínku na umělce, kteří se narodili před 100 lety (K. Jadrníčková, Z. Mlčoch, K. Oberthor, J. Švengsbír, J. Uiberlay), nová exlibris z roku 2020, studenská exlibris z Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové a vzpomínku na přátele, kteří nás opustili letošní jaro (Vladimír Suchánek, Miloslav Lhotský a Jiří Hlinovský).

UkázkaVýstava fotografií
„Snad se dočkáme"

Výstava probíhala od 1. 3. do 1. 5. 2021 v Galerii Na Mostě. Výstava byla zahájena bez vernisáže.

V Galerii Na Mostě byla v březnu 2021 instalována výstava fotografií krajin pod názvem „Snad se dočkáme“. Vzhledem k výjimečnému stavu a celkovému opatření proti covidu byla výstava bez vernisáže.

UkázkaHistorické novoročenky

Výstava probíhá od 12. 12. 2020 do 28. 2. 2021 v Galerii Na Mostě. Výstava byla zahájena bez vernisáže.

Grafické listy s tématikou přání do nového roku od mnoha známých autorů. Novoročenky zahrnují období od 30. let minulého století až do současnosti. Mnohdy s humorem, jindy s romantickým podtextem vítají své čtenáře do nových roků.

Na výstavě jsou představena díla autorů: Miloslava Nováčka, Zbigniewa Kubeczka, Chrudoše Valouška, Břetislava Kovaříka, Jiřího Slívy, Ireny Stanislavové, Miroslava Poláka, Josefa Poláčka, Pavla Matušky, Vladimíra Gottvalda, Miroslava Houry, Františka Pittnera, Josefa Michlíčka, Vladimíra Renčína a Vladimíra Komárka.

 

Děkujeme za podporu!

Hradec Králové

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS