Výstava Pavla Rumlara Střípky humoru
Výstava probíhala od 20. 2. do 17. 3. 2023 v Galerii Na Mostě.
Pavel Rumlar (1936) je původním povoláním mědikovec. Po absolvování strojnické průmyslovky pracoval jako technolog a později jako vedoucí provozní technické kanceláře. V šedesátých letech náhodně objevil knížku kresleného humoru amerického karikaturisty Saula Steinberga, která ho inspirovala k pokusům o vlastní humor.
V roce 1966 uspěl se svou první kresbou v časopisu Mladý svět. Po nějaké době se podařilo proniknout do Dikobrazu a postupně do dalších periodik, např. Naší přírodou, Trnky-brnky, Vlasta.
V roce 1996 se stal členem České unie karikaturistů, se kterou se zúčastnil mnoha společných výstav a soutěží domácích i zahraničních (např. v Belgii, Turecku, Portugalsku, Japonsku a dalších).
Výstava fotografií Jiřího Flegra Pohledy do mikrosvěta
Výstava probíhala od 16. 1. do 17. 2. 2023 v Galerii Na Mostě.
Jiří Flegr je fotografem krajiny a přírody. V současné době se zabývá především focením mikrosvěta. S fotografií začal ve fotokroužku na základní škole před více než 50 lety na klasický materiál a s fotoaparátem Flexaret. S focením pokračoval i ve fotokroužku na učilišti ZVU v Hradci Králové. V roce 1985 se vrací do rodného kraje na Broumovsko a začíná navštěvovat fotoklub v Broumově. V roce 2011 se umístil na 1. místě v soutěži Ratibořický mapový okruh s fotografií „Z mlžných rán“.
K focení mikrosvěta pomohla spíše nešťastná náhoda, kdy si z focení v Broumovských stěnách přinesl klíště. Při brouzdání po internetu a hledání informací o původci nemoci nacházel fotografie planktonu zajímavých tvarů. Byla to velká výzva zkusit udělat mikroskopické sklíčko a tyto tvory vyfotit. I přes mnohé technické problémy se v poslední době začalo dařit a schránky těchto živočichů na mikroskopu Zeiss a s fotoaparátem Nikon D 750 nafotit. Je to krása mikrosvěta vytvořená přírodou před miliony lety a dnes zachycená digitálním fotoaparátem.
Děkujeme za podporu!
