Publikace výzkumné skupiny Katedry analytické chemie vybrána jako ilustrace titulní strany nejprestižnějšího analytického časopisu Trends in Analytical Chemistry

04.04.2022

IlustraceČasopis Trends in Analytical Chemistry (D1, American Chemical Society) s IF 12,296 je zaměřený pouze na přehledové články, ale přesto patří mezi nejprestižnější časopisy v oblasti analytické chemie, protože se jedná o první časopis v oboru. Kolektiv autorů z Katedry analytické chemie, T. Gazárková, K. Plachká, F. Švec a L. Nováková, zde v březnu 2022 publikoval přehledový článek „Current state of supercritical fluid chromatography-mass spectrometry“, (Trends Anal. Chem. 149, 2022, 116544, doi.org/10.1016/j.trac.2022.116544). Publikace se zaměřuje na specifika analytické metody ultra-vysokoúčinné superkritické fluidní chromatografie ve spojení s hmotnostní detekcí (UHPSFC-MS) s ohledem na použití různých ionizačních technik a chromatografických podmínek. Mimo to shrnuje problematiku matricových efektů v UHPSFC-MS a výběr nových nejzajímavějších aplikací napříč analytickými oblastmi reflektuje nárůst v oblíbenosti této techniky, jakožto metody v souladu s principy „zelené chemie“.

A právě výzkumná podskupina prof. L. Novákové z Katedry analytické chemie, součást Analytical Chemistry Group (ACG), se řadí k předním světovým špičkám, které se touto výzkumnou problematikou zabývají. První autorkou je studentka 2. ročníku doktorského programu Bioanalytické metody Mgr. Taťána Gazárková, která se ve své vědecké práci zabývá vývojem a optimalizací UHPSFC-MS/MS a UHPLC-MS/MS metod pro analýzu steroidů a dalších látek.

Kromě úspěšného publikování práce byli autoři také osloveni editorem prof. Januszem Pawliszynem (University of Waterloo, Kanada) k tvorbě ilustrace tohoto přehledového článku na titulní stranu 149. čísla časopisu. Grafickou ilustraci zpracoval Ing. Jan Škop, pracující na pozici statistika v projektu STARSS Katedry analytické chemie.

V průběhu projektu STARSS, za jehož podpory tato publikace vznikla, se jedná již o čtvrtý publikovaný článek v tomto významném časopise. Od roku 2017 byly v Trends in Analytical Chemistry vydány další 3 souhrnné články, což potvrzuje zvyšující se kvalitu práce ve výzkumné skupině:

1. Kučerová, K.; Kujovská Krčmová, L. K.; Matysová, L.; Solich, P., Could urinary retinol be used as a new biomarker of kidney damage? TrAC Trends in Analytical Chemistry 2017, 95, 57-61.
  2. Pilařová, V.; Plachká, K.; Khalikova, M. A.; Svec, F.; Nováková, L., Recent developments in supercritical fluid chromatography – mass spectrometry: Is it a viable option for analysis of complex samples? TrAC Trends in Analytical Chemistry 2019, 112, 212-225.
  3. Turoňová, D.; Kujovská Krčmová, L.; Švec, F., Application of microextraction in pipette tips in clinical and forensic toxicology. TrAC Trends in Analytical Chemistry 2021, 143, 116404.

Autoři textu: Výzkumná skupina ACG
Autor grafiky: Ing. Jan Škop