Aquatlonista Šimon Kobližek úspěšně vstoupil do nové sezóny i semestru

20.03.2024

„Vstup do sezóny i do semestru se mi povedl na výbornou,“ hodnotí své první dva závody v Sharm el Sheiku a ve Zlíně student třetího ročníku Farmacie Šimon Kobližek. Na vrcholové úrovni závodí v aquatlonu, disciplíně kombinující plavání a běh, a zároveň studuje na Farmaceutické fakultě UK.

1000013723100001370610000140381000014183100001449610000140361000014030

Jak trávíte zkouškové období v kombinací s tréninky 2x – 3x denně?

„Před zkouškovým obdobím se mi povedlo splnit zápočet z Farmaceutické chemie a na zkouškové mi zbývala Farmakologie I a Farmaceutická analýza II. Během zkouškového mě čekala dvě soustředění, jedno v Kataru v Doha a druhé v egyptské Hurghadě. První pokus z Farmakologie se mi bohužel nepovedl, a tak jsem si ji musel vzít s sebou do Kataru. Většině studentů se nejlépe učí doma nebo v knihovně, ale v mém případě se jedná o vlak nebo letadlo 😊 Nevím, z jakého důvodu, ale prostě mi to tam jde. Pokud jsem na soustředění, zvládám se učit v průměru 3–4 hodiny denně s tím, že samozřejmě vše závisí na intenzitě tréninku. Po vyklusání či vyplavání se učí lépe něž po těžkých intervalech😊 Farmakologii jsem jel celých 5,5 hodiny v letadle do Doha i na cestě zpět. V Kataru se mi nejlépe učilo na pláži 😊, nasadil jsem si sluchátka a šlo to jedna báseň. Druhý pokus byl již úspěšný. Farmaceutická analýza se mi bohužel ve zkouškovém nepovedla, a tak jsem si ji musel přesunout do letního semestru.“

Jaký byl závod v Egyptě?

„Do Sharm el Sheiku jsem odcestoval hlavně kvůli zisku bodů do světového žebříčku. Věděl jsem, že by tam nemusela být taková konkurence jako například na Mistrovství Evropy. Čekal mě trochu jiný formát závodu, než na který jsem zvyklý, a to 2,5 km běh, pak 1 km plavání v moři a zase 2,5 km běhu. Na velkých závodech v zahraničích je vždy 1 km plavání a poté 5 km souvislého běhu. Z Egypta jsem si odvezl stříbrnou medaili a hlavně spoustu bodů do žebříčku, díky kterým jsem nyní na 5. místě.“

Závody ve Zlíně byly hned týden na to. Stihl jste si odpočinout?

„No upřímně, první dva dny pro mě byly velmi těžké. Ještě v den závodu jsem odlétal zpět do Evropy (Berlína). Pak následovala cesta vlakem do Hradce Králové se zastávkou v Ústí nad Labem, abych se viděl s rodinou a ukázal jim stříbro 😊 Během týdne jsem se v pohodě dokázal zotavit a ve Zlíně už jsem byl v plné síle. Povedlo se mi suverénně zvítězit, především díky silnému běhu, který je rok od roku lepší a lepší. Po českém poháru ve Zlíně se mi povedlo splnit i Farmaceutickou analýzu II. Další kolo Českého poháru bude 6. dubna 2024 v Brně, kde od sebe očekávám ještě lepší výkon, cíleně se na něj připravuji a věřím, že budu znovu atakovat nejvyšší příčky. Jsem rád, že díky individuálnímu studijnímu plánu se mi daří skloubit studijní povinnosti s tréninky a závody. “

Šimonovi gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů nejen na závodním, ale i studijním poli.

Text: Oddělení vnějších a mezinárodních vztahů
Foto: Archiv Šimona Koblížka