Aquatlonista Šimon Kobližek vyhrál v Ústí nad Labem, Walchsee, Dubaji i Barceloně

17.10.2023

Během letních prázdnin se Šimon Kobližek, student 3. ročníku programu Farmacie, zúčastnil několika dalších velkých závodů v aquatlonu, disciplíně kombinující plavání a běh.

První závod s distancemi 1 km plavání a 5 km běhu se konal v rakouském Walchsee. Šimon závod suverénně ovládl: „Plavání bylo celkem dobré, ale běžecky jsem se celý květen a červen hrozně trápil a 1. července to nebylo bohužel o nic lepší. Ačkoliv jsem vyhrál, s výkonem jsem moc spokojený nebyl.“

Následovala pauza od závodění, kterou náš student využil k přípravě na srpnové Mistrovství Evropy v aquatlonu. To se v letošním roce konalo v Belgii a Šimon z něj přivezl 14. místo. „Plavání bylo perfektní, z depa jsem vybíhal s malou ztrátou na čelo závodu. Bohužel v ten den nohy vůbec nechtěly, a ačkoliv tréninky před závodem i přes velká vedra vypadaly velmi dobře, z Belgie jsem odjížděl spokojený jen napůl.“

bcdabcd1000007490b1000008339100000836310000069401000006310b1000004941

Další dva závody se odehrály během dvou víkendů v Ústí nad Labem. „Oba se mi podařilo vyhrát, ale bohužel velká vedra, ve kterých se mi velmi špatně závodí, zabránila nejen mně předvést výkony na úrovni osobního rekordu. Přesto jsem byl za vítězství rád.“

I během dovolené Šimon nezahálel a trénoval. V Dubaji se mu podařilo zvítězit v silničním závodě na 3 km, který považoval za rychlostní test před aquatlonem v Barceloně. „Nečekal jsem od sebe nějaký extra výkon vzhledem k tomu, že závod začínal v 6 hodin ráno. I přes brzký budíček ve 4 hodiny jsem se už na rozběhání cítil výborně.  Proto jsem si řekl, že to zkusím od začátku naplno. 3 km jsem zvládl v čase 9:13 s velmi rychlým prvním kilometrem za 2 minuty a 56 sekund. Pak mě sice zpomalily dvě otočky, ale i tak jsem byl moc spokojený.“

Poslední závod v aquatlonu s distancemi 750 m plavání a 5 km běhu proběhl začátkem října v Barceloně. Šimon zde vyhrál s náskokem 3,5 minuty a zakončil tak sezónu vítězstvím na mezinárodním poli. „Do posledního závodu jsem šel s tím, že tam nechám vše, co ve mně po náročné sezóně ještě zbylo. V cíli mě překvapila nejen perfektní atmosféra, ale také tempo, kterým jsem po celý závod běžel. Byl to dokonce lepší výkon než na Mistrovství Evropy v srpnu. Jen jsem nečekal, že soupeři budou až tak daleko za mnou. Z vítězství jsem měl obrovskou radost a poslední závod sezóny mi vyšel na výbornou.“

V průběhu léta bohužel Indonéský olympijský výbor rozhodl o zrušení Světových her 2023 (World Beach Games) na Bali, kterých se měl Šimon Kobližek účastnit. I přesto dosáhl v této sezóně skvělých výsledků a věří, že v následující sezóně bude naši fakultu reprezentovat ještě lépe než doposud.

Šimonovi gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů nejen na závodním, ale i studijním poli.

Text: Oddělení vnějších a mezinárodních vztahů
Foto: Archiv Šimona Koblížka