Studentská vědecká konference 2024 zná své vítěze

10.04.2024

Ve dnech 4. a 5. dubna 2024 proběhl na půdě Farmaceutické fakulty UK již 31. ročník Studentské vědecké konference. Organizace konference, kde studenti bakalářských a magisterských programů prezentují výsledky své vědecké práce a následně je obhajují, se tradičně zhostil Spolek českých studentů farmacie.

Také letos jsme se mohli těšit na čtyři soutěžní sekce – chemickou, biologickou, farmaceutické technologie a sekci sociální a klinické farmacie. Z každé sekce studenti, kteří se umístili na prvním a druhém místě, postupují do Nadnárodního kola Studentské vědecké konference, která proběhne v Praze. Letos se tohoto finále kromě studentů z českých a slovenských farmaceutických fakult z Hradce Králové, Brna, Bratislavy a Košic poprvé zúčastní také soutěžící z Farmaceutické fakulty v Gdaňsku.

Prakticky všechny prezentace napříč sekcemi byly hodnoceny velmi kladně. Po závěrečných poradách odborné komise rozhodly o následujících oceněných.

Technologická sekce

1. místo: Daniela Hatalová (školitel: PharmDr. Ondřej Holas, Ph.D.)
Optimization of the lyophilization process of polymeric nanoparticles

2. místo: Lizaveta Laviaha (školitelka: PharmDr. Eva Šnejdrová, PhD.)
Hydrophobic ion pairing as a strategy to improve the encapsulation efficiency of PLGA nanoparticles

3. místo: Táňa Ryantová (školitelka: PharmDr. Anna Paraskevopoulou, Ph.D.)
Development and validation of corneocyte lipid envelope model in vitro

Sekce sociální a klinické farmacie

1. místo: Tomáš Bayer (školitelka: PharmDr. Anna Rejmanová Ph.D.)
Atrial fibrillation screening in a community pharmacy

2. místo: Anna Makovyeychuk (školitel: PharmDr. Martin Doseděl, Ph.D.)
Analysis of drug-related problems in medical facilities

3. místo: Kateřina Pfeiferová (školitel: doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D.)
Analysis of clinical pharmacist`s interventions in hemato-oncology patients

Biologická sekce

1. místo: Simona Hašanová (školitelka: PharmDr. Daniela Suchánková, Ph.D.)
Amaryllidaceae alkaloids of Narcissus poeticus var. recurvus and their implication to Alzheimer's disease and anticancer activity

2. místo: Michaela Medková (školitelka: PharmDr. Rona Karahoda, Ph.D.)
Targeting Placental Inflammation: Investigating the effects of metformin on NLRP3 inflammasome

3. místo: Veronika Drgoňová (školitel: PharmDr. Ondřej Janďourek, Ph.D.)
Strain dependent effect of Bifidobacterium longum colonization on host juvenile growth in gnotobiotic mouse model of chronic undernutrition

Speciální cena poroty:

Mykyta Karasik za prezentaci dvou prací: Identification of in vivo-induced antigens during Francisella tularensis infection (Školitelé: Valeria Šeško, Ph.D., RNDr. Klára Konečná, Ph.D.) a Dimension reduction of metabolically active and inactive drugs (Školitel: Eugen Hruška, Ph.D.)

Chemická sekce

1. místo: Patrik Marián Sudický (školitel: kpt. PharmDr. Lukáš Górecki, Ph.D.)
Structure-activity relationship in novel class of FLT3 inhibitors with potential to treat acute myeloid leukemia

2. místo: Ekaterina Frantsuzova (školitel: prof. RNDr. Milan Pour, Ph.D.)
Biologically active 3,4-disubstituted isocoumarins: Quest for higher efficiency and environmental friendliness

3. místo: Monika Berková (školitelé: PharmDr. Marta Kučerová, Ph.D., PharmDr. Petr Šlechta)
Synthesis of flutamide-like boronic acids and their potential in prostate cancer treatment

Cena České farmaceutické společnosti ČLS J. E. Purkyně

Jiří Horčic (školitel: doc. PharmDr. Mgr. Martin Krátký, Ph.D.)
Novel small molecules and peptide carriers as tools to combat infections

IMG_0801_WatermarkedIMG_0812_WatermarkedIMG_0799_WatermarkedIMG_0782_WatermarkedIMG_0767_Watermarked

V letošním roce v odborných komisích usedli zástupce farmaceutických firem Nicolet CZ, Contipro, Cayman Pharma, Moje lékárna a EUC, kterým děkujeme za podporu.

Věřím, že závěrečná večeře v Pivovarských domech vám všem byla odměnou za nabité dva dny konference a že jste si večer užili. Děkuji také všem pomocníkům, kteří zajišťovali hladký průběh celé konference a Spolku českých studentů farmacie za důvěru a pomoc během organizace.

Všem oceněným ještě jednou gratuluji a postupujícím přeji hodně štěstí při jejich prezentaci v Nadnárodním kole Studentské vědecké konference.

Za Spolek českých studentů farmacie,

Anna Jandová, viceprezident pro vzdělávání