Mladí vědci z Farmaceutické fakulty UK prezentovali své výsledky na 14. Postgraduální a postdoktorandské vědecké konferenci

05.02.2024

Ve dnech 30. a 31. ledna 2024 proběhla na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové 14. Postgraduální a postdoktorandská vědecká konference. Zahájena byla tradičně společnou sekcí, ve které velmi působivým způsobem doc. Veronika Nováková a prof. Michal Holčapek popsali své dva příběhy k získání prestižních grantů ERC-CZ a ERC Advanced. Obě přednášky poukázaly na fakt, že k získáni ERC je třeba nejen naprosto originálních témat, ale i několikaleté úsilí při přípravě podkladů a v průběhu evaluace. Sekci doplnil prof. František Švec prezentací poukazující na důležité kroky při přípravě manuskriptu, tak aby měl velkou šanci být opublikován v kvalitním vědeckém časopise.

14th_dpdc-514th_dpdc-1714th_dpdc-1614th_dpdc-0714th_dpdc-0914th_dpdc-0814th_dpdc-1314th_dpdc-1014th_dpdc-1114th_dpdc-1214th_dpdc-1414th_dpdc-15

Vlastní konference byla rozdělena do pěti sekcí: Bioorganická a farmaceutická chemie; Klinická a sociální farmacie; Biochemie, Farmakologie a toxikologie; Farmaceutická analýza; a Farmaceutická technologie. Naši postgraduální studenti přednesli 73 přednášek, které doplnilo deset mladých akademiků. Ocenit je třeba každoročně se zvyšující kvalitu prezentací i následných diskusí.

Druhým rokem byla udělována „Cena Františka Švece za analytickou chemii“ oceňující nejlepší prezentace studentů v sekci Farmaceutické analýzy. Komise ve složení prof. Ing. František Švec, Dr.Sc., doc. PharmDr. Hana Sklenářová, Ph.D. a doc. PharmDr. Radim Kučera, Ph.D., letos vybrala tyto prezentace:

• 1. místo - Mgr. Adam Reguli - MINIATURIZED SAMPLE PREPARATION: ELECTROMEMBRANE EXTRACTION AND VOLUMETRIC ABSORPTIVE MICROSAMPLING

• 2. místo - Mgr. Ewelina Czyż - ADVANCED EXTRACTION APPROACHES BASED ON NANOFIBERS AS SORBENT MATERIALS FOR EXTRACTION OF ENVIRONMENTAL CONTAMINANTS

• 3. místo - Mgr. Taťána Gazárková - THE ROLE OF SUPPORTED LIQUID EXTRACTION IN TARGETED STEROID PROFILING IN MICE PLASMA

• 3. místo - Mgr. Siddharth Jadeja - IMPLEMENTING 1.5 MM INNER DIAMETER COLUMNS INTO LC-MS BOTTOM-UP PROTEOMIC WORKFLOWS

Po ukončení konference a vyhlášení vítězů proběhlo již tradiční neformální setkání studentů a školitelů v příjemných prostorech Galerie Na Mostě.

Věříme, že konference byl pro všechny účastníky přínosem, zdrojem inspirace a motivací do další vědecké práce a nastavila laťku pro nadcházející ročníky.

Text: doc. PharmDr. Petr Chocholouš, Ph.D., prof. PharmDr. František Štaud, Ph.D.
Fotografe: Ing. Jan Škop, doc. PharmDr. Petr Chocholouš, Ph.D.