Vyjádření k tragické události na Filozofické fakultě UK

22.12.2023

Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové je hluboce zasažena a otřesena tragickými událostmi, které se ve čtvrtek 21. 12. 2023 odehrály na Filozofické fakultě UK.

Tento násilný útok je nejen tragédií pro ty, kteří přišli o své životy, ale také pro celou naši společnost. Je nepochopitelným projevem brutality, která nemá místo ve společnosti založené na hodnotách lidského života, tolerance a vzájemného respektu.

Vedení Farmaceutické fakulty v Hradci Králové, stejně jako vedení Univerzity Karlovy a všech jejích fakult, vyjadřuje nejhlubší soustrast všem, kteří při této události ztratili své blízké, kamarády nebo kolegy. Je to hluboká a nečekaná rána pro celou akademickou obec i celou republiku.

Z pietních důvodů je v pátek 22. 12. 2023 na celé Univerzitě Karlově zrušena výuka.

Věnujme prosím tichou vzpomínku všem, kteří při této tragédii přišli o život. Také mysleme na zraněné, kterým přejme hodně sil, i všechny ostatní, kteří byli jinak postiženi. Jsme s nimi.

Za vedení Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové

doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D.
Děkan Farmaceutické fakulty UK

doc. PharmDr. Martin Krátký, Ph.D.
Předseda Akademického senátu Farmaceutické fakulty UK

prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.
Proděkan Farmaceutické fakulty UK

Pietní místo

Univerzita Karlova zřídila u kašny před budovou rektorátu (Ovocný trh 3) pietní místo pro všechny, kdo hledají místo pro vzpomínku a vzájemnou podporu v těchto těžkých chvílích.

Nadační fond Univerzity Karlovy také vyhlásil sbírku na podporu rodin obětí, učitelek a učitelů, studentek a studentů zasažených střelbou na Filozofické fakultě UK. Přispět můžete ZDE.

Vyjádření Univerzity Karlovy ke střelbě na Filozofické fakultě UK a další aktuální informace zde.

Kde hledat pomoc či podporu

Aktuální informace k tragickým událostem na Filozofické fakultě pro studenty a vyučující: Neváhejte se obrátit v případě potřeby v reakci na tuto událost (při potřebě zkušenost sdílet, v případě psychických potíží jako je šok, úzkost, nespavost, obavy, atp.), na odbornou krizovou pomoc:

Psychologická poradna Farmaceutické fakulty UK:

Mgr. Radka Zemanová
E-mail: raduzemanova@seznam.cz nebo zemanovra@faf.cuni.cz
Více informací naleznete zde.

Národní ústav duševního zdraví

Psychologická pomoc přeživším, svědkům, příbuzným a dalším přímo i nepřímo zasaženým masakrem na náměstí Jana Palacha . K dispozici je nyní 24/7 krizová linka SPIS pro blízké a pozůstalé: +420 227 272 225 a další služby. Více zde.

Krizové centrum RIAPS

Chelčického 39, Praha 3, 130 00
nonstop telefonická krizová pomoc – Linka důvěry: 222 580 697, chat-pomoc.cz
web: https://www.csspraha.cz/kc-riaps

Centrum krizové intervence v Bohnicích (CKI)

Psychiatrická nemocnice Bohnice, Ústavní 91, Praha 8, 181 02'
nonstop Linka důvěry CKI: 284 016 666
web: https://bohnice.cz/krizova-pomoc/

Linka bezpečí - Pro studenty do 26 let

Nonstop linka: 116 111, E-mail: pomoc@linkabezpeci.cz (odpověď do tří dnů)
Chat: chat Linky bezpečí; denně 9-13 a 15-19
Web: http://www.linkabezpeci.cz/

Centrum Carolina – chatová podpora

Nově byl zřízen chat psychologické podpory Univerzity Karlovy pro studenty i zaměstnance, kam je možné se již teď obracet (viz odkaz níže). Chat funguje i jako telefonní linka. Chat bude fungovat dnes do 24.00 a zítra (v pátek 22. 12. ) od 7.00 celý den. Více zde.

Centrum Carolina – poradenské služby
Více zde.