Skupina Patologie a farmakologie kardiovaskulárního systému ukořistila všechny ceny na 27. kongresu o ateroskleróze

11.12.2023

Ve dnech 7. – 9. prosince 2023 se konal v Hradci Králové již 27. kongres o ateroskleróze pořádaný Českou společností pro aterosklerózu. V rámci kongresu byly také hodnoceny nejlepší publikace v oblasti aterosklerózy za rok 2022/2023. Zde získali všechny tři ceny členové skupiny Patologie a farmakologie kardiovaskulárního systému z Farmaceutické fakulty UK pod vedením prof. PharmDr. Petra Nachtigala, Ph.D., která zároveň intenzivně spolupracuje s prof. MUDr. Stanislavem Mičudou, Ph.D. z Lékařské fakulty UK v Hradci Králové.

PosterybPublikacePublikace-1

První místo získala PharmDr. Ester Dohnálková s publikací Dohnalkova E, Bayer RL, Guo Q, Bamidele AO, Kim Lee HS, Valenzuela-Perez L, Krishnan A, Pavelko KD, Guisot NES, Bunyard P, Kim YB, Ibrahim SH, Gores GJ, Hirsova P (2023) Rho-associated protein kinase 1 inhibition in hepatocytes attenuates nonalcoholic steatohepatitis. Hepatol Commun 7. [IF = 5.123​], [AIS = 1.558], (Q2). Táto práce vznikala na Mayo Clinic, Rochester USA, kde absolvovala Dr. Dohnálková svou dlouhodobou stáž. Na druhém místě se umístila PharmDr. Ivone Cristina Igreja Sá, Ph.D. s publikací Cristina Igreja Sa I, Tripska K, Alaei Faradonbeh F, Hroch M, Lastuvkova H, Schreiberova J, Kacerovsky M, Pericacho M, Nachtigal P, Micuda S (2023) Labetalol and soluble endoglin aggravate bile acid retention in mice with ethinylestradiol-induced cholestasis. Front Pharmacol 14: 1116422. [IF= 5.988], AIS 0.992, (Q1). Na třetím místě se umístila PharmDr. Katarína Tripská, Ph.D. s publikací Tripska K, Igreja Sa IC, Vasinova M, Vicen M, Havelek R, Eissazadeh S, Svobodova Z, Vitverova B, Theuer C, Bernabeu C, Nachtigal P (2022). Monoclonal anti-endoglin antibody TRC105 (carotuximab) prevents hypercholesterolemia and hyperglycemia-induced endothelial dysfunction in human aortic endothelial cells. Front Med (Lausanne) 9: 845918. IF= 5.038], AIS 1,223, (Q2).

Dále v rámci kongresu proběhla moderovaná posterová sekce, kde opět všechny ceny získali členky skupiny Patologie a farmakologie kardiovaskulárního systému. První místo opět získala PharmDr. Ester Dohnálková s posterem nazvaným „Carvedilol impairs bile acid homeostasis in mice: implication for nonalcoholic steatohepatitis“. Druhé místo obsadila PharmDr. Katarína Tripská, Ph.D. s posterem „Endoglin blockage is crucial in inflammation-induced endothelial dysfunction in vitro”. Třetí místo pak obsadila Mgr. Martina Vašinová s posterem „Blockage of endoglin prevents endothelial dysfunction development in type II diabetic coronary artery endothelial cells“.

Všem oceněným velmi gratulujeme.

Text a fotografie: prof. PharmDr. Petr Nachtigal, Ph.D.