Farmaceutická fakulta UK poprvé na Veletrhu vědy

14.06.2023

Veletrh vědy je největší populárně naučnou akcí v České republice, pořádanou Akademií věd ČR. Letošní 7. ročník se konal od čtvrtka 8. června do soboty 10. června 2023. Během těchto tří dnů veletrh navštívilo rekordních 46 000 zájemců o vědu ve všech jejich různorodých podobách.

353449775_299628559067958_2803300008949718513_nVeletrh_vedy_2023-19Veletrh_vedy_2023-10Veletrh_vedy_2023-08Veletrh_vedy_2023-05Veletrh_vedy_2023-29Veletrh_vedy_2023-30

V areálu PVA EXPO Praha v Letňanech se návštěvníkům představilo více než 100 vědeckých pracovišť, firem a vědeckých center. Bohatý interaktivní a pestrý program na stáncích doprovodily zajímavé přednášky, panelové diskuze a workshopy.

Univerzita Karlova se letos poprvé na Veletrhu vědy představila v celouniverzitní zóně. Stánky jednotlivých fakult, mezi kterými byla i naše Farmaceutická fakulta z Hradce Králové, nebyly odděleny žádnými bariérami, ale naopak propojeny. Vynikla tak přátelská a tvůrčí atmosféra napříč fakultami, které nebyly pomyslně odděleny žádnými hranicemi.

Farmaceutická fakulta UK v rámci své expozice představila zájemcům interaktivní ukázky na téma „Od látek přírodního původu k syntetickým léčivům“ a ukázala tak průřezovou cestu farmacie. Návštěvníci velmi ocenili tradiční poznávačku živých léčivých rostlin, sušených drog i vonných izolovaných silic. Aktivní účinné látky z nich získávané si mohli vymodelovat ve 3D struktuře. Velký ohlas mělo také pojmenovávání a poznávání lékových forem a s tím spojená edukace. Bylo překvapivé, kolik návštěvníků poznalo léčivky, ale neporadilo si s půlící rýhou na tabletě. V posledních letech se ve farmacii rozšiřuje používání biomolekul jako tzv. bioléčiv, proto ani ta na našem stánku nemohla chybět. Formou jednoduché skládanky si děti i dospělí mohli sestavit svoji protilátku a označit rakovinnou buňku, kterou má imunitní systém cíleně zničit.

Věříme, že naše expozice rozšířila povědomí o farmacii a s ní spojené laboratorní diagnostice, ukázala návštěvníkům, že farmacie nejsou „jen“ krabičky v lékárnách, ale skrývá mnoho zajímavých disciplín a vědeckých poznatků.

Velké díky patří všem, kteří se aktivně podíleli na přípravě expozice a prezentovali fakultu v průběhu celé akce v Praze.

Text: PharmDr. Veronika Pilařová, Ph.D.
Foto: PharmDr. Veronika Pilařová, Ph.D. a RUK