Nejnovější výsledky výzkumné skupiny prof. Hrabálka koupila americká společnost SVENOX Pharmaceuticals LLC

14.12.2018

Americká společnost Svenox Pharmaceuticals LLC prostřednictvím nedávno založené dceřiné společnosti Univerzity Karlovy Charles University Innovations Prague s.r.o. odkoupila od Farmaceutické fakulty patentovou přihlášku, která chrání skupinu vysoce antimykobakteriálně účinných látek vyvinutých v kolektivu pracovní skupiny prof. Alexandra Hrabálka na Katedře organické a bioorganické chemie.

Uvedená patentová přihláška chrání zcela novou skupinu látek, které vykazují vysokou účinnost proti hlavnímu původci tuberkulózy, tedy mykobakterii Mycobacterium tuberculosis, a to i proti kmenům odolným proti v současnosti používaným antituberkulotikům. I přes dostupné očkování a poměrně širokou paletu antituberkulotických léčiv zůstává tuberkulóza velmi rozšířeným infekčním onemocněním a celosvětově patří mezi desítku nejčastějších příčin úmrtí.

"Doufáme, že výsledky výzkumu prováděného na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové přispějí k boji s touto ve světě stále velmi rozšířenou infekční chorobou," sdělil Alexandr Hrabálek, vedoucí týmu, který na fakultě výzkum látek proti tuberkulóze vedl. V Česku počty nemocných tuberkulózou vytrvale klesají - od 1900 v roce 1990 až po loňských 505. Ve světě ale tato nemoc podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stále patří k hlavním příčinám úmrtí. Denně na tuberkulózu umírají po celém světě tisíce lidí.

Kolektiv pracovní skupiny prof. Hrabálka bude ve spolupráci s firmou Svenox Pharmaceuticals nadále pokračovat ve vývoji patentem chráněných látek, ale i dalších strukturně odlišných látek potenciálně využitelných v boji proti tuberkulóze. Jak poznamenal jeden z původců patentové přihlášky doc. Jaroslav Roh: „Tento úspěch pro nás znamená velkou motivaci do další práce na vývoji nových antituberkuloticky účinných látek. Je před námi ještě hodně dlouhá cesta s nejistým koncem.

Text: ing. Galina Karabanovich, Ph.D.

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS