Výzkum onemocnění COVID-19 oceněn na mezinárodní konferenci AACD 2023

07.11.2023

Na nedávné mezinárodní konferenci 12th Aegean Analytical Chemistry Days 2023 (AACD) v tureckém Istanbulu prezentovala Výzkumná skupina Chromed své výsledky v oblasti výzkumu onemocnění COVID-19. Výzkumná skupina Chromed působí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové a je podskupinou Výzkumné skupiny analytické chemie Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové.

FB_IMG_1698038772435IMG_281freceived_2638590589641006POSTER-AWARD2

Mgr. Dorota Turoňová, Ph.D. byla v konkurenci 165 posterů oceněná 2. místem za posterové sdělení Neopterin, kynurenin a tryptofan jako nové prognostické markery u hospitalizovaných pacientů s infekcí SARS-CoV-2 (autoři: Dorota Turoňová, Lenka Kujovská Krčmová, Kristýna Mrštná, Lenka Javorská, Kateřina Matoušová, Mikuláš Skála, Petr Šmahel). Doktorka Turoňová je absolventkou doktorského studia na Katedře analytické chemie Farmaceutické fakulty UK a nyní působí ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Výzkumná skupina Chromed pod vedením doc. RNDr. Lenky Kujovské Krčmové v minulosti obdržela na výzkum v oblasti COVID-19 finanční podporu od Ministerstva zdravotnictví ČR. Tato podpora umožnila týmu hlouběji proniknout do problematiky onemocnění způsobené virem SARS-CoV-2. Díky získanému grantu byl nejen prokázán potenciál neopterinu, kynureninu a tryptofanu jakožto nových prognostických biomarkerů předpovídajících závažnost průběhu onemocnění (publikace zde), ale byla pozorována rovněž i jejich korelace s postcovidovým syndromem.

Text a foto: Autorský kolektiv Katedry analytické chemie a týmu Chromed