Zlatá Michaela Čepová – vítězka Akademického mistrovství ČR ve squashi

13.01.2021

V novém roce zaostříme sportovní hledáček na studentku 1. ročníku Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové. Jmenuje se Michaela Čepová a daří se jí spojovat náročné studium farmacie s vrcholových sportem. Jedná se o squash – sport rychlý a dynamický. Katedra tělesné výchovy ho má svém portfoliu sportovních aktivit, které si studenti mohou vybrat pro získání zápočtu z tělesné výchovy. Nicméně, proč to tu zmiňuji, je důvod, že i my lektoři jsme tento sport zakusili a víme, o jak fyzicky náročnou aktivitu se jedná. Propojuje se v něm rychlost pohybu, myšlení a provedení správného úderu, když musíte reagovat na opravdu malý squashový míček. Hrát squash na vrcholové úrovni není lehkou procházkou, ale je určitě o talentu a poctivé dřině během tréninkového procesu.

Míša, které v současnosti patří 150. místo na světě v kategorii žen, předvedla své squashové umění i na letošním Akademickém mistrovství ČR, které se konalo 17. 12. 2020. Získala zlato v kategorii žen a skvěle reprezentovala svoji Alma mater. „Holky znám z ženských a juniorských turnajů, takže jsem zhruba věděla, co mě bude čekat, ale v této době, kdy se nedalo moc trénovat, mohlo být vše jinak,“ poznamenala na dotaz ke kvalitě soupeřek.

123467

Pojďme pomyslný hledáček ještě o něco přiblížit a poodhalit Míšiny začátky, vzory a cíle do budoucnosti. Prozradila nám i své dosavadní největší úspěchy. Začátky sportovní kariéry nepsal squash jako první. Míša, podle vzoru všestranné sportovní přípravy, dělala spoustu různých sportů. Některé ji zůstaly v oblibě i v současnosti, jako například lyžování a běh. „Chtěla jsem sport, kterému bych se mohla věnovat více,“ zmiňuje v odpovědi, jaké byly sportovní začátky. Rodina Čepových žije v Prostějove, městě celosvětově známým pro svou tenisovou akademii, tam však Míšiny kroky nevedly. Vedly do nově vzniklého squashového oddílu, o kterém Míšu informoval její bratr. Bylo jí tehdy devět let.

Před odchodem na vysokou školu absolvovala dlouhodobou tréninkovou přípravu v Ostravě pod dohledem trenéra Jana Mutiny. V současnosti spolupracuje v Hradci Králové s trenérem Jiřím Vlčkem a příležitostně jezdí trénovat do Brna, kde má klubovou příslušnost (Squash Viktoria Brno). Jejím světovým vzorem je hráčka Nicol David, malajsijská sportovkyně, která byla skoro 10 let světovou jedničkou. Na otázku dosavadního největšího úspěchu Míša skromně odpověděla: „Pro mě můj největší úspěch bylo získání stříbrné medaile na MS v Malajsii v tzv. Classic platu (druhý pavouk po prohrání třetího kola) v roce 2019. Odehrála jsem 7 opravdu těžkých zápasů, které jsem si moc užila a ráda na ně vzpomínám. Dále mezi mé největší úspěchy řadím 2 x 2. místo na ME juniorů v týmech a 4 x 3. místo opět na ME, také 3/4 místo na PSA (Professional Squash Association) 5 K žen na Novém Zélandu v roce 2019. Na tomto turnaji jsem se poprvé dostala do semifinále na světovém turnaji žen (PSA).“

„Do budoucnosti je mým cílem vyhrát Mistrovství ČR a dostat se do nejlepší stovky hráček na světe,“ zhodnotí své cíle do dalšího roku bez chvilky zaváhaní.

Jak to vlastně všechno bude je zatím vzhledem ke covidové situaci dost nejasné. Neměla možnost dva a půl měsíce trénovat, přišla o hodně turnajů a neví, kdy a kterého světového turnaje se bude moc zúčastnit. 

„Dost mě mrzí i to, že nechodíme pravidelně do školy a neužíváme si pravý studentský život. Je to těžká doba, ale věřím, že by se to všechno po novém roce mohlo zlepšit,“ připojuje závěrem reflexi na současnou situaci.

Katedra tělesné výchovy Míše moc gratuluje k jejím dosavadním úspěchům. Přejeme brzké rozvolnění opatření, návrat na kurty a samozřejmě i mnoho duševních sil pro zvládnutí náročného studia na naší fakultě.

Text: Mgr. Jiří Bezouška
Fotografie: Michaela Čepová a SquashPage.net

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS