Magazín Experiment: Co dokáže chromatografie?

Zdroj: Český rozhlas | Datum zveřejnění: 17.08.2023

V červenci navštívili redaktoři Magazínu Experiment Českého rozhlasu Výzkumnou skupinu CHROMED pod vedením doc. RNDr. Lenky Kujovské Krčmové, Ph.D., působící ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, a jejíž členové jsou součástí Výzkumné skupiny analytické chemie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy. Vznikla reportáž na téma chromatografie a její přínos pro klinickou praxi.

Posluchačům byla ve stručnosti přiblížena podstata bioanalytického výzkumu. Zmíněny byly projekty, na kterých se členové skupiny podílí a jejich dosah v klinické praxi. Rozhovor poskytla také studentka doktorského studia oboru Bioanalytické metody Chaweewan Suwanvecho, MSc., která uspěla se svým animovaným videem v soutěži HPLC tube na mezinárodní chromatografické konferenci HPLC 2023 v Düsseldorfu. Tímto názorným a jednoduchým způsobem tak umožnila široké veřejnosti porozumět jinak komplikovanému výzkumu z oblasti microsamplingu, v jejím případě metodě suché kapky krve.

Celý rozhovor s fotografiemi najdete na webu Českého rozhlasu