Léky na bolest hlavy z lidské lebky. Jak se vyvíjely lékárny

Zdroj: iDNES.tv, www.idnes.cz/onadnes | Datum zveřejnění: 20.06.2022

První lékárny se u nás objevily ve třináctém století. Pro mnoho lidí ovšem byly nedostupné, za všechny léky se totiž platilo, i když byly na předpis. Vývoj léků je dnes už jinde – dřív se na neduhy používal třeba prášek z lidské lebky nebo z liščích plic.

Jak lékárníci začínali, z čeho se vyráběly léky a co si z historie odnesli dnešní pracovníci lékáren, se můžete podívat ve videu. PharmDr. Jan Babica, Ph.D. (Katedra sociální a klinické farmacie Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové) v reportáži z Českého farmaceutického muzea.

Na práci lékárníků se snaží v rámci Dne lékáren, který letos připadá na 16. června, upozornit Česká lékárnická komora. Letos chce na akcích ukázat cestu léků až k pacientovi, s možností virtuálně nahlédnout do prostor lékáren, kam běžně mohou jen pracovníci.

Celý rozhovor s fotografiemi najdete na webu idnes.cz.