Rakovinu nikdy nevymýtíme jednou zázračnou pilulkou

Zdroj: iforum.cuni.cz | Datum zveřejnění: 18.05.2020

Foto

„Největší úskalí léčby rakoviny tkví v její podstatě jakožto genetické nemoci. Nádorové buňky mohou snadno mutovat, a procházet tak po celý svůj život jakousi zrychlenou evolucí. Některé si navíc časem vyvinou proti lékům rezistenci,“ vysvětluje Jakub Hofman z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové, který zkoumá enzymy v lidském těle, jež dokáží úspěšné onkologické léčbě bránit. Jeho Výzkumná skupina nádorové farmakologie prokázala, jak lze tyto enzymy pomocí určitého léku „vypnout“ a při současném podání dalšího protinádorového přípravku zvýšit terapeutický efekt. Objev byl nedávno zveřejněn v prestižním časopise Cancers.

Celý článek v magazínu iForum