Žeň exlibris na farmaceutické fakultě připomíná Václava Ruska

Zdroj: Mladá fronta DNES | Datum zveřejnění: 13.04.2016

Až do 6. května potrvá v galerii Na Mostě na královéhradecké Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy 35. žeň českého a slovenského exlibris. Kolekce poprvé nese podtitul In memoriam Václava Ruska, tedy zakladatele této tradice, který nedávno zemřel. Docent Rusek při studiu dějin farmacie našel ve starých knihách mnoho knižních značek a přišel na to, že nesou výpověď o majitelích publikací. Začal sbírat exlibris, hlavní zpočátku byly lékarnické motivy s jednorožcem, sbírka se rozrůstala a Rusek se stal na slovo vzatým znalcem na techniky i grafiky. S kolegou profesorem Ivo Haisem zařídil v nové farmaceutické fakultě první výstavu, jež byla začátkem současných pravidelných žní. Galerie je přístupná ve všední dny od 8 do 18 hodin, o sobotách a nedělích do 16 hodin. Nahoře je grafika Aleny Antonové, dole Güntera Hujbera.