Název projektu
Zvýšení účinnosti a bezpečnosti léčiv a nutraceutik: moderní metody - nové výzvy (EFSA - CDN).
Registrační číslo projektu
CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_019/0000841
Operační program
Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), PO1: Posilování kapacit pro kvalitní výzkum, SC1: Zvýšení mezinárodní kvality výzkumu a jeho výsledků, IP1: Posílení výzkumné a inovační struktury a kapacit pro rozvoj vynikající úrovně výzkumu a inovací a podpora odborných středisek, zejména těch, jež jsou předmětem celoevropského zájmu.
Realizace projektu
1. 1. 2018 – 30. 6. 2023
Řešitel
Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové.
Zahraniční strategičtí partneři projektu
- Finsko (Faculty of Medicine, University of Oulu)
- Německo (Freie Universität Berlin)
- Maďarsko (Hungarian Academy of Sciences MTA TKI)
- Norsko (School of Pharmacy, University of Oslo)
- Polsko (Jagiellonian University Medical College, Krakow)
- Portugalsko (ICETA (REQUIMTE), University of Porto)
- Španělsko (University of the Balearic Islands)
- Austrálie (School of Chemistry, Faculty of Science, University of Melbourne)
- Slovinsko (University of Ljubljana, Faculty of Pharmacy)
Cíl projektu
Cílem projektu EFSA-CDN je zvýšit účinnost a bezpečnost léčiv a nutraceutik a zvýšit konkurenceschopnost VaV centra v mezinárodním měřítku. Projekt EFSA-CDN podporuje problémově orientovaný výzkum interdisciplinárního charakteru v oblasti zvýšení účinnosti a bezpečnosti léčiv a nutraceutik skrze rozvoj vybraných excelentních výzkumných týmů 3 výzkumných programů, složených z nejlepších pracovníků FaF UK s odborností R3 a R4, zahraničních excelentních vědců, kteří dlouhodobě působí např. v USA, Velké Británii, Švédsku, Austrálii, Francii, ale i mladých výzkumných talentovaných pracovníků. Výzkum se rozvíjí zejména v oblastech syntézy a vývoje nových protiinfekčních a protinádorových léčiv a antidot, v oblasti překonání lékových rezistencí, xenobiochemie enzymů a transportérů léčiv, v oblasti biofarmacie kožní a placentárních bariéry a v oblasti nových analytických metod pro vývoj léčiv a nutraceutik. Projekt akcentuje mezinárodní spolupráci s předními vědecko-výzkumnými institucemi v zahraničí, usiluje o přípravu společných mezinárodních projektů (na úrovni H2020 grantů), významně přispívá k modernizaci přístrojové infrastruktury a umožňuje podporovat a začlenit do výzkumných týmů vysoce motivované mladé výzkumné pracovníky z ČR i zahraničních univerzit. Naplnění dílčích cílů projektu směřuje k produkci excelentních výsledků v několika oblastech farmaceutického výzkumu týkajícího se bezpečnosti a účinnosti léčiv a nutraceutik, dále přispívá ke zvýšení mezinárodně konkurenceschopné kvality výzkumu a postupné komercializaci vědeckých výsledků s perspektivou dlouhodobého využití.
Dotace
212 766 530 Kč (spoluúčast FaF UK ve výši 5 %)
Informace k projektu
Bližší informace včetně aktualit k odborné činnosti členů výzkumného týmu jsou dostupné na vědeckém portálu Farmaceutické fakulty UK, sekce EFSA-CDN.
Pracovní pozice v rámci projektu EFSA-CDN / Job announcement.
Kontakty
Napsali o nás