Program

Farmaceutická fakulta
v Hradci Králové
Univerzity Karlovy

Program pro děti, studenty i dospělé

Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy Vás zve 6. 10. 2023 od 17:00 do 23:00 do svých prostor. Pojďte si s námi zahrát zábavnou hru.

Noc vědců

Hra „Na stopě Farmacie“ Vás provede Nocí vědců

U vstupu na fakultu dostanete hrací kartu. Na jednotlivých stanovištích získáte po splnění úkolu vždy část tajenky. A při odchodu z fakulty získáte za vyplněnou tajenku odměnu.

Pro děti a mladší návštěvníky je na každém stanovišti připraven zábavný úkol.

* Tajemné vzorky: Co odkrývá analytická chemie? 

Katedra analytické chemie

Místo: Laboratoře ve 3. a 4. patře jižní budovy

Co v sobě může skrývat bílý prášek? Cukr, sůl, jedovatou látku, léčivou látku…. Víte, že existují metody analytické chemie, které je mohou spolehlivě rozpoznat? O jaké metody se jedná? Použili byste barevné reakce ve zkumavkách, plamenové zkoušky nebo sofistikované instrumentální přístupy? Přijďte nahlédnout do tajů analytické chemie a některé metody si sami vyzkoušet.

  • Víte, jak se pozná kvalita a bezpečnost komerčně i doma vyráběných destilátů? Přineste si ten svůj a ověříme to pomocí GC analýzy.
  • Viděli jste Kriminálku Miami a záhadné přístroje, které mají odpověď na všechny otázky? Tak přesně takové používá analytická chemie. Přijďte se podívat.
  • Zahrajte si chemické pexeso.
  • Víte, co se skrývá pod názvy jako jsou zrcátko, zlatý déšť, nebo berlinát? Objevte zajímavé reakce ve zkumavkách.
  • Víte, jak funguje aktivní uhlí? A víte, že se dá použít nejen při zažívacích potížích?

Program pro děti: Jak vytvořit barevnou paletu z červeného zelí? Přijďte si vybarvit chemické omalovánky.

* Velká tajemství malého formátu: Lidské tělo zblízka

Katedra biologických a lékařských věd

Místo: 4. patro, severní budova

Jak vlastně vypadá lidská krevní buňka? A jak se liší třeba od buňky bakteriální? Víte, jak vypadá kůže pod mikroskopem? Každý den vidíme své tělo v zrcadle. Můžeme však říci, že ho skutečně známe? Někdy je dobré nahlédnout na vše z jiné perspektivy či pod jiným světlem. Přijďte se na lidské tělo podívat opravdu zblízka. Věříme, že Vás překvapí, jaká tajemství ukrývá.

  • Modely a stavebnice lidského těla pro děti i dospělé
  • Mikroskopický kvíz
  • Kontrola správného postupu dezinfekce rukou pomocí UV lampy
  • Měření vybraných tělesných funkcí

Program pro děti: Skládačka orgánů v lidském těle - kam správně patří?

* T(aj)EMNÁ chemie – Co skrývá tma?

Katedra farmaceutické chemie a farmaceutické analýzy

Místo: 2. patro, severní budova

Chemie je věda tajemná, ale co všechno skrývá? Na to, co se schovává ve tmě, si posvítíme barevnými látkami. Můžete si projít temné bludiště osvětlené různobarevně fluoreskujícími baňkami. Přitom také zjistíte, k čemu mohou být fluoreskující látky dobré ve farmacii a medicíně. Dále si posvítíme na tajemství složení chemických látek. Přijďte si postavit chemický model léčiva na bolesti hlavy – máme široký výběr – nebo třeba chemického sněhuláka. Kromě toho pro Vás máme připravené zajímavé pokusy, které Vám předvedeme každou hodinu, vždy v půl. Tak co, troufnete si s námi odhalit tajemství chemie?

  • Temné bludiště osvětlené fluoreskujícími baňkami
  • Tajemná chemie – demonstrační úlohy v laboratořích
  • Chemická stavebnice

Program pro děti: Temné bludiště. Postav si model z chemické stavebnice.

* Není tvar jako tvar aneb léky různých forem

Katedra farmaceutické technologie

Místo: 0. patro, severní budova

Víte, jaké lékové formy existují? Jestli si berete při bolesti tobolku, tabletu či prášek? Dokázali byste přiřadit název lékové formy ke správnému tvaru? Úkol dozajista procvičí jedince, kteří už o lékových formách něco vědí, ale zaujme rozhodně i ty, kteří o nich neví nic.

  • Hledání správných dvojic léková forma - její název
  • Zábavnější varianta: přiřazování je možné vyzkoušet se zavázanýma očima

Program pro děti: Malí návštěvníci si budou moci připravit pilulky.

* Vůně, chuť, barva – dokážete odhalit léčivou rostlinu?

Katedra farmakognozie a farmaceutické botaniky

Místo: 6. patro, jižní budova

Léčivé rostliny jsou nejen fascinujícím darem přírody, ale i klíčovou součástí tradiční i moderní medicíny. Na naší Katedře farmakognozie a farmaceutické botaniky podrobujeme léčivé i toxické rostliny komplexnímu zkoumání. Přijďte a objevte svět léčivých rostlin všemi smysly!

Ochutnejte je syrové i ve formě čajového nálevu; poznejte je podle vůně či zápachu a pozorujte s námi, zda mohou i zářit. Pro identifikaci rozdrobněných rostlinných drog připravených pro výrobu čajových směsí či tobolek je obvykle nutné využít sofistikovanější metody. Je možné si vzít na pomoc mikroskop, ale i mnohem složitější přístroje, abychom odhalili, o jakou rostlinu se jedná a jaké léčivé vlastnosti případně skrývá. Navštivte naši laboratoř a zjistěte, jaké to je být na chvíli farmakognostem!

  • Poznáte správně léčivé rostliny – podle chuti, podle vůně, v mikroskopu a pod UV lampou?
  • Vyzkoušejte si snímání průduchů listů izolepou a jejich pozorování pod mikroskopem.

* Tajemství účinku léčiv v našem těle

Katedra farmakologie a toxikologie

Místo: 4. patro, severní budova

Jak na nádorové buňky – umíme je zničit?
Viděli jste živou nádorovou buňku? Chtěli byste si je prohlédnout pod mikroskopem? A jak poznáme, jestli nový protinádorový lék dokázal další dělení nádorových buněk zastavit, nebo buňky přímo zničit? Přijďte si sami vyzkoušet, jestli se Vám to povede.

Vypátráte, jaké léčivo je ve zkumavce obsaženo?
Koagulace je přísně regulovaný proces, který je klíčový pro udržení hemostázy. Na tomto stanovišti budete používat koagulometr, který se běžně používá v klinické praxi k hodnocení správnosti antikoagulační léčby u reálných pacientů. Budete zkoušet různé slepé vzorky a na základě získaných výsledků se pokusíte zjistit, jaké léčivo je v jednotlivých zkumavkách obsaženo.

Program vhodný pro děti: Kudy se dostanou léky do těla? A k čemu nám slouží? Přijďte zjistit, co už vlastně umíte :-)

* Tajemství oficíny

Katedra sociální a klinické farmacie

Místo: Spojovací koridor a 1. patro severní budovy

Stalo se vám někdy při vyzvedávání léku v lékárně, že jste odešli s přípravkem s jiným názvem, než který vám předepsal lékař? Proč vám lékárník takový přípravek nabídl a v jakých případech je tato záměna možná?

Pomozte nám vybrat správný lék pro malého pacienta a poodhalte tajemství oficíny. Přijďte zjistit, proč se vás lékárník při výdeji pořád na něco ptá, co vlastně znamená oficína, a proč je pro lékárníky správná terminologie důležitá.

  • Složení léků, aneb proč jsou nějaké zaměnitelné a jiné ne
  • Životní cesta léku
  • Preventivní okénko – tajemství příznaků, které nebolí, ale jsou pro zdraví důležité

Program vhodný pro děti i dospělé (nečtenáři v doprovodu s rodiči):

  • Poučné hádanky - pod pokličkou lékárny
  • Kouzla a zaklínadla záhadných pojmů
  • Tajemná pexesa a spojovačky
  • Co se stalo malému pacientovi? (aktivita vhodná i pro ty nejmenší)

* Ve zdravém těle zdravý duch

Katedra tělesné výchovy

Místo: 8. patro, jižní budova

Lidské tělo je organický stroj, který dokáže přetvářet energii z potravy na biomechanickou práci svalové soustavy. Zajímá Vás složení Vašeho těla? Změříme Vás pomocí bioimpendance na InBody analyzátoru. Vyzkoušíte si ergoveslo, jeden z nejkomplexnějších pohybů. Dozvíte se úroveň Vaší kondice na veslařském trenažéru v porovnání s populací. Přijďte zjistit více o svém těle.

  • Program vhodný pro děti i dospělé
  • Hod míčkem do koše s odrazem o trampolínku „Spikeball“ (fyzická náročnost: lehká)
  • 500 m veslování (fyzická náročnost: lehká až náročná)

Přednášky pro veřejnost

Noc vědců

17:30 - 18:30
Přednáška Cukrovka, jak vzniká, čím nás ohrožuje a jak ji léčit

Diabetes mellitus, neboli lidově „cukrovka“, je chronické metabolické onemocnění charakterizované neschopností organismu udržet hladinu cukru (glukózy) ve fyziologickém rozmezí. Počet nemocných s tímto civilizačním onemocněním stále stoupá a v ČR dosahuje v současné době již 8% populace. V první části přednášky budou posluchači seznámeni s fyziologií regulace hladiny glukózy a uvolnění inzulinu, vznikem, projevy a komplikacemi této choroby. Ve druhé části budou prodiskutovány možnosti farmakologické léčby včetně nejnovějších preparátů.

19:00 - 20:00
Přednáška Má léčivá rostlina v současnosti ještě smysl?

Léčivá rostlina byla od začátku lidské existence jedním ze základních zdrojů léčivých prostředků (spolu s minerálními a živočišnými produkty), protože s jejím použitím byla historická zkušenost a nebyla jiná možnost. Od začátku minulého tisíciletí se postupně ustálil souhrn těchto léčivých prostředků do systému Materia medica – souboru chemicky nejednotných léčiv propagovaných a používaných tehdejšími lékařskými kapacitami a vyučovaný ve středověku na univerzitách. S rozvojem „lučby rozkladné a skladné“, resp. s nabýváním fytochemických dovedností začaly být izolovány čisté látky především z rostlinných drog dovážených z kolonií (morfin) a rozvoj syntetické organické chemie od 18. století nastartoval cestu syntetických léčiv v té nejjednodušší formě (kyselina acetylsalicylová). První a 2. světová válka přinesly velký rozvoj syntetické chemie, přístrojové techniky a s nimi v druhé polovině 20. století i nových, dokonalejších léčiv. Zhruba v 80. letech minulého století byla poprvé položena nadšenými syntetickými chemiky otázka: budou mít v nejbližší době léčivé rostliny jako zdroje nových léčiv ještě smysl? Na tuto ambiciózní otázku odpovídá přednáška. Rozebírá neoprávněné představy, které se ve vědě někdy vyskytnou, rozvoj moderní farmakognozie a její definiční oblast, rozvoj biotechnologií, metodologii hledání nových léčivých látek z přírodních surovin a pozici v získávání „starých osvědčených léčiv“, která jsou syntetickými chemiky nedosažitelná. Pro úplnost se však musí dotknout i role syntetické chemie při obměně původních přírodních látek s cílem získat optimální léčivo. Odpověď na otázku – název přednášky – vyplyne z přednášky samé a racionálního uvažování posluchačů.

Místo konání

Celý program Noci vědců probíhá v komplexu budov Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v ulici Akademika Heyrovského 1203/8, Hradec Králové. Zobrazit na mapě.

Mapa


Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy