Program

Farmaceutická fakulta
v Hradci Králové
Univerzity Karlovy

Program pro děti, studenty i dospělé

Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy Vás zve 27. 9. 2024 od 17:00 do 23:00 do svých prostor v ulici Akademika Heyrovského v Hradci Králové (mapa). Pojďte si s námi zahrát zábavnou hru.

Noc vědců

Hra „Na stopě Farmacie“ Vás provede Nocí vědců

U vstupu na fakultu dostanete jednoduchou hrací kartu. Na každém stanovišti získáte po splnění úkolu vždy část tajenky. A při odchodu z fakulty získáte za vyplněnou tajenku na recepci odměnu.

Pro děti a mladší návštěvníky je na každém stanovišti připraven zábavný úkol.

* Proměny v lékárně 

Katedra sociální a klinické farmacie

Místo: Posluchárna C (přízemí, u hlavního vchodu do budovy)

Stalo se vám někdy při vyzvedávání léku v lékárně, že jste odešli s přípravkem s jiným názvem, než který vám předepsal lékař? Nebo jste dostali lék v krabičce, kterou jste nepoznávali? Proč vám lékárník někdy doporučuje na vaše obtíže jiné léky, než pro které jste přišli?

Přijďte zjistit, proč se vás lékárník při výdeji pořád na něco ptá, co se v poslední době v lékárenství proměnilo, a proč je důležité hlásit podezření na nový nežádoucí účinek léků. Poodhalte tyto proměny v lékárně a pomozte nám vybrat správné léky pro nemocné pacienty.

 • Záhadná osmisměrka
 • Od papírového receptu k elektronickému
 • Složení léků - proč jsou některé zaměnitelné a jiné ne
 • Životní cesta léku

Program vhodný pro děti i dospělé (nečtenáři v doprovodu s rodiči):

 • Poučné hádanky - pod pokličkou lékárny
 • Staré a nové balení
 • Proměna nemocného ve zdravého
 • Co se stalo malému pacientovi? (aktivita vhodná i pro ty nejmenší)

* Cesta za bezpečnými léčivy aneb Změna očima analytika  

Katedra analytické chemie

Místo: Laboratoře ve 3. a 4. patře jižní budovy

Jak čas proměnil farmaceutickou analýzu a lékopisné metody? Co pro analytika znamená změna barvy nebo skupenství? Jaké metody nám pomohou látku poznat a rozlišit případnou záměnu? Jak oddělit léčivo od nečistot? Chcete nalézt odpovědi? Přijďte nahlédnout do tajemství analytických postupů a vybrané metody si sami vyzkoušet.

 • Víte, že i velmi podobné látky lze od sebe rozlišit jednoduchými testy a zkouškami?
 • Víte, jak fungují analytické přístroje, které znáte z televizních kriminálek? Přijďte se na ně podívat a vyzkoušet si, jak se s nimi pracuje.
 • Víte, že některé látky barví plamen? Jaké barvy to mohou být a kterým látkám patří?
 • Jak nám může pomoci změna barvy při chemické reakci?
 • Víte, jak se pozná kvalita a bezpečnost komerčně i doma vyráběných destilátů? Přineste si ten svůj a prověříme ho pomocí GC analýzy. 

Program pro děti: Jak vytvořit barevnou paletu z červeného zelí? K čemu může sloužit v chemii lízátko?

* Pestré proměny léčivých rostlin 

Katedra farmakognozie a farmaceutické botaniky

Místo: 5. a 6. patro, jižní budova

Víte, jakých všech proměn jsou schopné léčivé rostliny? Přijďte je k nám prozkoumat na vlastní smysly! Uvidíte změny barvy, záření i skupenství. Porovnáte vůni celé rostliny, připraveného nálevu i izolované silice. Poznáte bylinku po chuti? Přiřadíte správně mikroskopický preparát k živé rostlině? Víte, jak mohou léčivé rostliny ovlivnit vstřebávání a tím pádem i účinnost vašich léků?

Jako bonus si můžete vyzkoušet, zda byste přežili v divočině a bezpečně rozpoznali léčivé a jedlé rostliny od těch jedovatých.

Pro identifikaci rozdrobněných rostlinných drog připravených pro výrobu čajových směsí či tobolek je obvykle nutné využít sofistikovanější metody. Je možné si vzít na pomoc mikroskop, ale i mnohem složitější přístroje, abychom odhalili, o jakou rostlinu se jedná a jaké léčivé vlastnosti případně skrývá. Navštivte naši laboratoř a zjistěte, jaké to je být na chvíli farmakognostem!

 • Celý program je vhodný pro děti i dospělé
 • Poznáte správně léčivé rostliny – podle chuti, podle vůně, v mikroskopu a pod UV lampou?
 • Vyzkoušejte si snímání průduchů listů izolepou a jejich pozorování pod mikroskopem.

* Léky různých forem aneb Není tvar jako tvar

Katedra farmaceutické technologie

Místo: 0. patro, severní budova

Jak se promění prášek v tabletu? Jak se v čase změnila příprava léčivých přípravků v lékárnách? Jak se proměnily jednotlivé léčivé přípravky? Jak dokáže změnit jedna látka účinek celého přípravku? Přijďte si vyzkoušet, jak lékárníci v dřívějších dobách připravovali léčivé přípravky, a nahlédněte tak do proměny farmaceutické technologie.

 • Víte, co je léková forma? Dokážete je pojmenovat?
 • Víte, že některé lékové formy zanikly a nahradily je jiné?
 • Jak je možné, že vaše babičky braly pilulky, ale vy se s nimi dnes již nepotkáte?
 • Víte, co všechno je potřeba ke vzniku jedné tablety?

Program pro děti: Chcete si připravit vlastní pilulku? Chcete zjistit, jak se můžou změnit vlastnosti gelu přidáním jediné látky?

* Proměna neúčinné látky na léčiva zachraňující život

Katedra farmaceutické chemie a farmaceutické analýzy

Místo: 2. patro, severní budova

Víte, jak farmaceut promění neúčinné látky na léčiva zachraňující život? Věděli jste, že lidské tělo umí samo proměnit některé neaktivní látky na důležitá léčiva? Víte, že obyčejné světlo může proměnit na první pohled nezajímavé sloučeniny na kouzelně svítící značky? Může to být pacientovi nějak prospěšné?

Chcete nalézt odpovědi na tyto otázky? Přijďte nahlédnout do království farmaceutického chemika, vybrané metody si sami vyzkoušet a najít cestu v temném bludišti.

 • Temné bludiště – proměna tmy na svítící indicie
 • Chemikova laboratoř – proměna neúčinné látky na léčivo
 • Přijďte si sami vyzkoušet pipetování
 • Chemická stavebnice - postav model léčiva

Program pro děti:

 • Staň se kouzelníkem a z blátivé kapaliny vykouzli čistou vodu.
 • Vydej se na temnou stezku plnou indicií svítících ve tmě, které tě přivedou k zasloužené odměně.

* Proměna látek není magie, je to jenom chemie

Katedra organické a biorganické chemie

Místo: 3. patro, severní budova

Vítejte v úžasném světě plném chemických přeměn. Pojďte si s námi zahrát na slovutné alchymisty, kteří připravovali zlatý déšť, horký led, nekapalnou kapalinu či zrcátko z čistého stříbra. Dále si budete moci otestovat vaše znalosti formou kvízu a zábavných her, které jsou vhodné i pro ty nejmenší z vás.

Pokud vás zajímají proměny všeho druhu, jako například barvy, tvaru, skupenství, tak se připojte k nám a nechte se pohltit kouzelným světem chemických pokusů. Těchto proměn se budete moci v laboratoři zúčastnit každých 45 minut. Vítáni jsou malí i velcí chemici!

Pokud se chcete vrátit do školních lavic a zavzpomínat si, jaké to bylo, tak se přijďte podívat na výstavu chemických aparatur a nádobí. Také si budete moci ověřit své vědomosti během zábavného kvízu.

Program pro děti: Pro nejmenší máme připraveno chemické pexeso.

* Změna nemocné buňky ve zdravou, návrat z nemoci ke zdraví

Katedra farmakologie a toxikologie

Místo: 4. patro, severní budova

Jak se proměnily možnosti terapie nádorových onemocnění? Jaké máme dnes léčebné přístupy a jak na buňky působí protinádorové léky, které v terapii používáme? A jak můžeme léčit vzácná genetická onemocnění tím, že přeprogramujeme buněčné jádro? Chcete se dozvědět víc?

Chcete se na vlastní oči pod mikroskopem na nádorovou buňku podívat? Chcete zjistit, jak se buňky počítají? A chcete si sami vyhodnotit, který z protinádorových léků je nejúčinnější? Přijďte se dozvědět víc a třeba si i vyzkoušet, jak se do nádoru co nejlépe nějakým léčivem strefit.

 • Víte, jak můžeme změnit nemocnou buňku ve zdravou?
 • Víte, že si nádorové buňky můžeme namnožit v kultivační lahvi v laboratoři, a pak si je prohlížet pod mikroskopem? Chtěli byste vidět, jak vypadá buněčné jádro? A dovedeme i jádro buňky „opravit“, když se v něm vyskytne chyba?
 • Víte, jak se buňky dají spočítat? A můžeme si jádro buňky obarvit?
 • Víte jak bychom mohli zjistit, které protinádorové léčivo je u daného nádoru nejúčinnější? A víte jak to udělat, aby daný lék neubližoval našim zdravým buňkám?

Program pro děti:

 • Dovedete zjistit, kterou část těla (orgán) má pacient nemocnou?
 • Umíte se do nemocných částí těla trefit vhodným lékem a pomoci nám malého či velkého pacienta uzdravit?

* Výstava Proměny farmacie

Galerie Na Mostě

Místo: spojovací koridor mezi severní a jižní budovou

Jak se proměnil obor farmacie během uplynulých desetiletí? Přijďte si prohlédnout zajímavou výstavu plnou netradičních exponátů.

Program v budově Zahrady léčivých rostlin

Zahrada léčivých rostlin

* Přeměny v trávicím traktu nejsou tabu

Katedra biologických a lékařských věd

Místo: Zahrada léčivých rostlin, Botanická ulice, budova výuky

V lidském těle se dennodenně odehrává proměna, nad kterou nikdo z nás moc často nepřemýšlí, ač je pro nás naprostou nezbytností. Jedná se o neuvěřitelně zajímavý, komplexní a nepostradatelný proces. Řeč je o přeměně všeho, co sníme a vypijeme. Co se děje s jídlem a pitím po spolknutí? Víte, jak vypadají všechny důležité trávící orgány? K čemu vlastně slouží? Pojďte se námi podívat do útrob trávicího traktu a dozvědět se ještě víc!

 • Umíte pojmenovat všechny důležité orgány trávicího a vylučovacího systému?
 • Víte, jak vypadají pod mikroskopem a kde v těle se nachází?
 • Jak se vyšetřuje zdravotní stav vašeho trávení?
 • Zajímá vás, jak nám slouží mikroby v našich střevech? A jak skutečně vypadají ? A co ty, které vyvolávají nepříjemná onemocnění?
 • Měli bychom se stydět, když neseme vzorek stolice či moči do laboratoře? Je pro laboranty hodnocení těchto vzorků nepříjemné?

Program pro děti:

 • Skládačka orgánů v lidském těle - kam správně patří?
 • Zábavné mikroskopické preparáty
 • Biologické kvízy a spojovačky

* Ve zdravém těle zdravý duch

Katedra tělesné výchovy

Místo: Zahrada léčivých rostlin, Botanická ulice, budova výuky

Lidské tělo je organický stroj, který dokáže přetvářet energii z potravy na biomechanickou práci svalové soustavy. Zajímá Vás složení Vašeho těla? Změříme Vás pomocí bioimpendance na InBody analyzátoru. Vyzkoušíte si ergoveslo, jeden z nejkomplexnějších pohybů. Dozvíte se úroveň Vaší kondice na veslařském trenažéru v porovnání s populací. Přijďte zjistit více o svém těle.

 • Program vhodný pro děti i dospělé
 • Hod míčkem do koše s odrazem o trampolínku „Spikeball“ (fyzická náročnost: lehká)
 • 500 m veslování (fyzická náročnost: lehká až náročná)

* Noční procházka tropickým skleníkem

Zahrada léčivých rostlin Farmaceutické fakulty UK

Místo: Zahrada léčivých rostlin, Botanická ulice, skleník

Jak se dokážou proměnit rostliny během svého vývoje? Umíme využívat tropické rostliny? Může být toxická rostlina něčím užitečná? Dokáží žít rostliny i mimo půdu? Dokáže rostlina reagovat na dotek? Chcete nalézt odpovědi? Přijďte se podívat do sbírkového skleníku v Zahradě léčivých rostlin.

 • Láká vás procházka nočním pralesem?
 • Toužíte vidět rostliny zajímavých tvarů, vůní, chutí a velikostí?
 • Zajímá vás, jak rostliny mohou růst bez půdy?
 • Znáte jedovaté rostliny a jak s nimi (ne)zacházet?

Program pro děti: Přijďte si zahrát hru v tropickém skleníku.

Přednášky pro veřejnost

Noc vědců na Farmaceutické fakultě UK

Přednášky se budou konat od 17:30

 • Program přednášek připravujeme
 • Místo: Posluchárna A (bude upřesněno) v budově Farmaceutické fakulty UK


Bufet v 1. patře
Něco k zakousnutí i nápoje

 • Nejen duševní stravou živ je člověk
 • Otevřeno bude od 17:00 do 21:00
 • V nabídce je lehké občerstvení, zákusky, studené a teplé nápoje

Místo konání

Program Noci vědců probíhá v komplexu budov Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v ulici Akademika Heyrovského 1203/8, Hradec Králové a v prostorách Zahrady léčivých rostlin v Botanické ulici. Zobrazit na mapě.

Mapa


Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy
Univerzita Karlova