
Tým projektu ATEBIO, jehož klíčovými členy jsou zástupci Ústavu analytické chemie AV ČR, v. v. i. (UIACH), Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy (FaF UK), Fakultní nemocnice v Hradci Králové a společností WATREX Praha s. r. o. a Elphogene s. r. o., zahájil praktickou realizaci projektu na úvodním setkání v prostorách UIACH v Brně.
„Intenzivní spolupráce institucí začala již vloni při přípravě grantové přihlášky, jednalo se ale zejména o online porady, případně návštěvy jednotlivých členů odborného týmu,“ upřesňuje Ing. František Foret, DSc., ředitel ÚIACH a odborný garant projektu, „dnešní schůzka tak představuje první příležitost setkat se osobně a předznamenává zahájení vědecké činnosti pro naplňování cílů projektu.“ Ředitel společnosti WATREX Praha, doc. RNDr. Marek Minárik, Ph.D. k tomu dodává: „Tento projekt je pokračováním předchozí úspěšné spolupráce s výzkumnými týmy z Ústavu Analytické Chemie v Brně, kde jsme v rámci výzkumných projektů vyvinuli řadu zajímavých technologií, které využíváme v našich přístrojích pro separační metody a laboratorní automatizaci. Je proto pro nás opravdu velkou ctí byt součástí i tohoto „dream-teamu“, kde působí hned tři z našich nejcitovanějších vědců v oblasti analytické chemie.“
Projekt ATEBIO (Pokročilé techniky pro biomedicínskou diagnostiku) byl vybrán k financování (získal nejvíce bodů v rámci hodnocení ve skupině „Chemie, Vědy o zemi, atmosféře, životní prostředí, Fyzika“) v rámci prestižní národní výzvy Mezisektorová spolupráce Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) vyhlášené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Jeho primárním cílem je rozvoj spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou, podpora transferu výsledků výzkumu do praktického využití, a tedy zlepšení inovativních kapacit českých firem i výzkumných institucí.
„Klíčovými oblastmi projektu jsou inovace v biomedicínské diagnostice a rozvoj nových diagnostických technik, které přispějí ke zlepšení zdravotní péče. Očekáváme, že výsledky projektu najdou uplatnění nejen na českém trhu, ale i v mezinárodním měřítku,“ dodává prof. RNDr. Petr Solich, CSc., člen odborného týmu z Katedry analytické chemie FaF UK.
Do konce roku 2028 budou realizovány dva vzájemně propojené výzkumné záměry, jejichž výsledky zahrnují jak vědecké publikace, tak i aplikační výstupy, jako jsou funkční vzorky instrumentace, ověřené technologie, užitné vzory a patentové přihlášky. „Věříme, že projekt přinese zásadní inovace s vysokým aplikačním potenciálem a přispěje k rozvoji českého průmyslu i technologií s globálním dosahem,“ uzavírá tým.


„Projekt Pokročilé techniky pro biomedicínskou diagnostiku (ATEBIO), reg. č. CZ.02.01.01/00/23_020/0008535 – spolufinancováno Evropskou unií.“
