
Ve středu 14. května 2025 se v Hradci Králové na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy uskutečnilo odborné setkání projektu „Předaplikační výzkum léčiv pro onkologická onemocnění a pro prevenci a léčbu jimi navozených závažných komplikací“ (OncoPharm). Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie a zaměřuje se na mezisektorovou výzkumnou spolupráci v oblasti farmakoterapie onkologických onemocnění s cílem zefektivnění protinádorové léčby a maximalizace léčebného benefitu pro pacienta.
Setkání zahájil odborný garant projektu prof. Vladimír Wsól, který společně s projektovou manažerkou Ing. Mgr. Annou Opitz představil věcný postup realizace projektu. Finanční stránku shrnula Ing. Tereza Steklíková. V následné diskusi byl dán prostor k reflexi dosavadního průběhu i dalším administrativně-organizačním aspektům projektu.
Odborný program se následně věnoval výzkumným záměrům, které tvoří základ projektu. Výzkumný záměr 1 (VZ1), vedený prof. Ing. Vladimírem Wsólem, Ph.D., se soustředí na studium mechanismů lékové rezistence u akutní myeloidní leukémie (AML), prsních a plicních nádorů. Ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové je analyzována exprese lékových transportérů a biotransformačních enzymů u pacientů, přičemž výsledky jsou korelovány s klinickými daty. Klíčovou součástí je vývoj diagnostické sady využívající polymerázovou řetězovou reakci (PCR) pro predikci rizika selhání terapie u pacientů s AML. Současně je studován potenciálně synergický účinek nových cílených léčiv v kombinaci se současně užívanými klinickými léky u prsních a plicních nádorů.
Na první část výzkumu přímo navazuje výzkumný záměr 2 (VZ2), vedený prof. Martinou Řezáčovou, zaměřený na vývoj nových protinádorových léčiv. VZ2 kombinuje výzkum přírodních alkaloidů a jejich derivátů s návrhem syntetických inhibitorů tyrozinkináz, zejména inhibitorů FLT3. Látky jsou testovány na nádorových liniích s cílem identifikovat slibné kandidáty pro další vývoj, včetně zhodnocení jejich účinku a mechanismu působení ve srovnání s referenčními léčivy. V rámci VZ2 rovněž probíhá efektivní spolupráce mezi Farmaceutickou fakultou v Hradci Králové Univerzity Karlovy, Lékařskou fakultou v Hradci Králové Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnicí Hradec Králové.
Výzkumný záměr 3 se pod vedením prof. Tomáše Šimůnka zaměřuje na zvýšení kardiovaskulární bezpečnosti antracyklinových cytostatik. Výzkum se soustředí na vývoj nových selektivních inhibitorů topoisomerázy II, které by chránily srdeční buňky před toxickým účinkem léčby. Zvláštní pozornost je věnována rozdílům v působení na nádorové a zdravé buňky a studiu molekulárních mechanismů kardiotoxicity pro návrh účinných ochranných strategií. Výzkumné aktivity a dosavadní výsledky představili doc. Jaroslav Roh za FaF UK a doc. Martin Štěrba za LF HK.
Zástupci všech výzkumných záměrů představili dosavadní průběh řešení, odborné aktivity, publikační činnost, práci na patentových přihláškách i spolupráci s aplikační sférou. Vystoupení zástupců VZ1-3 zároveň představila plánované výzkumné aktivity v nadcházejícím období. Další komplexní zhodnocení a sdílení pokroku všech týmů se uskuteční během první výjezdní konference projektu plánované na podzim 2025.
Závěrečnou část programu vedl PharmDr. Jiří Demuth, Ph.D., který představil aktualizovaný Data Management Plan a připomněl zásady otevřeného přístupu k vědeckým datům a publikacím v souladu s principy Open Science včetně pravidel pro reportování publikací a odborných příspěvků Řídícímu orgánu MŠMT.
Důležitý symbolický rozměr projektu představuje také logo OncoPharm, které vizuálně odkazuje na koncept moderní teranostiky – propojení diagnostiky a terapie v rámci jednoho cíleného a personalizovaného přístupu k léčbě. Tento princip odráží i odborné směřování projektu, který usiluje o přesnou a šetrnou onkologickou terapii s možností průběžného sledování její účinnosti.
Projekt OncoPharm tak i nadále propojuje excelentní výzkum s aplikovaným vývojem a má ambici přispět k moderní, personalizované a bezpečnější onkologické péči.
Přejeme mnoho úspěchů při dosahování dalších projektových cílů a těšíme se na další setkání v rámci projektu OncoPharm!
Více informací naleznete na webových stránkách projektu: www.faf.cuni.cz/OncoPharm
Prof. Vladimír Wsól
Ing. Mgr. Anna Opitz


Text: Ing. Mgr. Anna Opitz
Foto: Ing. Jan Škop

Projekt Předaplikační výzkum léčiv pro onkologická onemocnění a pro prevenci a léčbu jimi navozených závažných komplikací (OncoPharm), reg. č. CZ.02.01.01/00/23_021/0008442, je spolufinancován Evropskou unií.
.jpg.aspx?width=700&height=99)