Farmaceutická fakulta v Hradci Králové Univerzity Karlovy ve spolupráci se společností AUMED, a.s., pracuje na vývoji inovativního antibakteriálního přípravku na bázi bakteriofágů. Tento lokálně aplikovatelný přípravek je určen k řešení recidivující bakteriální vaginózy, což je velmi nepříjemný zdravotní problém způsobený nerovnováhou vaginální mikroflóry. Při této dysbalanci dochází k přemnožení škodlivých bakterií, nejčastěji Gram pozitivní bakterie Gardnerella vaginalis.
Bakteriální vaginóza může významně ovlivnit zdraví žen, způsobit komplikace při plánovaných gynekologických zákrocích nebo ovlivnit průběh těhotenství. V současné době se odhaduje, že bakteriální vaginózou trpí přibližně 15–20 % těhotných žen. Tyto pacientky mají vyšší riziko komplikací ve srovnání s těhotnými ženami se zdravou mikroflórou. Infekce spojené s bakteriemi, jako je Gardnerella vaginalis, jsou dnes spojovány i s těhotenskými komplikacemi, například potratem nebo předčasným porodem. Standardní léčba zahrnuje antibiotika aplikovaná lokálně i systémově. V poslední době dochází k nárustu počtu případů, kdy tato léčba selhává, což vede k častým recidivám, které se terapeuticky velice špatně zvládají.
Nově vyvíjený přípravek bude navržen tak, aby nabídl efektivní řešení pro pacientky trpící chronickými nebo opakovanými problémy způsobenými bakteriální vaginózou. Díky speciálně navržené lékové formě bude možné přípravek snadno aplikovat i bez odborné pomoci, což zlepší dostupnost léčby. Při formulaci přípravku je pozornost věnována ochraně aktivní fágové složky a zajištění její stability během výroby i skladování, což zaručí jeho spolehlivost a účinnost.

Zóna lyze (čirá zóna v okolí přípravku) po aplikaci vyvíjeného přípravku, způsobená usmrcením přítomných bakterií (mléčný zákal) bakteriofágem
Vývoj fágového přípravku představuje významný posun v léčbě bakteriálních vaginóz, reaguje na stále se zvyšující poptávku gynekologů, a otevírá nové možnosti pro zlepšení péče o zdraví žen v souladu s rozšiřující se legislativní podporou využití fágů (EMA, EDQM). Tento přístup by mohl přispět k efektivnímu řešení problémů tam, kde konvenční antibiotická léčba selhává.
Autoři: Kolektiv řešitelů z Katedry farmaceutické technologie a Katedry biologických a lékařských věd Farmaceutické fakulty UK
Tento projekt je realizován za podpory Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (výzva Aplikace – výzva I.) a je registrován pod číslem CZ.01.01.01/01/22_002/0000523.
