Vážené kolegyně, vážení kolegové, milé studentky, milí studenti,

dovolte mi Vás opět oslovit prostřednictvím bulletinu děkana a informovat Vás o proběhlých akcích a novinkách z fakultního života.
V dubnu proběhl již 32. ročník Studentské vědecké konference, na které naši pregraduální studenti prezentovali výsledky své vědecké práce získané na pracovištích fakulty nebo spolupracujících institucích. Jednotlivé příspěvky měly jako již tradičně vysokou úroveň, stejně jako organizace zajišťovaná Spolkem českých studentů farmacie. Chtěl bych moc pogratulovat nejen oceněným v jednotlivých sekcích, ale i všem ostatním aktivním účastníkům k jejich vědeckým výsledkům a schopnosti je prezentovat a obhájit v odborné diskusi. První dva ocenění z každé sekce reprezentovali fakultu na Nadnárodní studentské vědecké konferenci v sídle firmy Zentiva v Praze, které se kromě studentů z českých a slovenských farmaceutických fakult a univerzit účastnili i kolegové z polských univerzit v Gdaňsku a Poznani. Ani v této konkurenci se naši studenti neztratili a v každé ze 4 konferenčních sekcí obsadili medailové pozice, byť na nejvyšší stupínek jsme letos v žádné ze sekcí nedosáhli. I tak děkuji za skvělou reprezentaci a všem oceněným gratuluji!
V polovině dubna proběhl na fakultě tradiční Veletrh bioanalytiky a farmacie pořádaný rovněž naším studentským spolkem. Zájem vystavovatelů byl enormní, což jen dokazuje obrovskou poptávku po našich absolventech jak z oblasti lékárenství a klinické farmacie, tak i průmyslu či regulačních autorit. Enormní byl i zájem našich studentů a koridor doslova praskal ve švech. Naštěstí se pomalu blíží dokončení stavby našeho nového kampusu, který nabídne mimo jiné i těmto akcím moderní, reprezentativní a kapacitně dostačující prostory a zázemí.
Výstavba kampusu nadále pokračuje dle plánu s termínem kolaudace v červnu 2026 a intenzivní stavební práce probíhají prakticky v celém objektu. Pochopitelně se výstavba vypořádává s mnoha problémy a výzvami, ať už jsou to nepřesnosti v projektové dokumentaci, které vyžadují intenzivní práci a spolupráci všech zapojených subjektů, tak i nové skutečnosti ve struktuře zdrojů jejího financování. První z nich je zkrácení dotace na vybrané interiérové vybavení (OPJAK výzva „ERDF výzva pro VŠ – kvalita“), druhá je způsobena výrazným zpožděním výstavby druhého kampusu UK zahrnutém v komponentě 3.2.4 Národního plánu obnovy, Kampusu Albertov. Zhruba od března proto probíhají intenzivní jednání mezi příslušnými ministerstvy ČR a Evropskou komisí k úpravě této komponenty, jejichž výsledky mohou mít na financování výstavby našeho kampusu zásadní dopad. Věřím, že tato jednání budou brzo u konce a že dopadnou pro oba kampusy UK, resp. celou komponentu včetně brněnského BioPharmaHubu, co nejlépe.
Ve dnech 14. a 15. dubna proběhla v hradeckém Novém Adalbertinu výroční konference našeho strategického projektu NETPHARM, na které lídři jednotlivých výzkumných záměrů a výzkumných skupin prezentovali výsledky dosavadního řešení projektu. Kromě výzkumníků z naší fakulty se v hojné míře zúčastnili i kolegové z partnerských institucí, tedy z Lékařské fakulty v Hradci Králové, z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd a z CEITECu Masarykovy Univerzity. Chtěl bych moc poděkovat všem účastníků a organizátorům za velmi kvalitní a inspirativní akci.
Na přelomu dubna a května pak hostila naše fakulta Evropskou tréninkovou školu v rámci programu ERASMUS+ BIP pod názvem „Artificial Intelligence (AI) in the Healthcare. Clinical Pharmacy and Optimization of Pharmacotherapy: New Advances in Research and Clinical Practice“. Akce se zúčastnilo 36 studentů a 10 přednášejících z 10 univerzit a 9 evropských zemí. Intenzivní program zaměřený na využití umělé inteligence v klinické farmacii přinesl řadu inspirativních přednášek i praktických diskusí. Velké poděkování patří všem kolegům, kteří se podíleli na organizaci a realizaci této výjimečné akce v čele s doc. Danielou Fialovou.
Poděkovat bych chtěl i všem fakultním navrhovatelům a spolunavrhovatelům projektů Grantové agentury České republiky (GAČR) a projektů Agentury pro zdravotnický výzkum (AZV). Letos jsme podali celkem 16 projektů v roli uchazeče a 2 v roli spoluuchazeče v soutěži GAČR, resp. 8 a 2 v soutěži AZV. Věřím, že co nejvíce projektů bude přijato k financování!
Na závěr bych chtěl popřát všem studentům brzký zisk všech potřebných zápočtů a poté úspěšné splnění všech zkoušek, ideálně již během zkouškového období!
doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D.
děkan fakulty