
Právě vyšla nová publikace s názvem Imunofarmakologie autorů PharmDr. Jany Urbánkové Rathouské, Ph.D. a PharmDr. Petra Jílka, CSc., kteří působí na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové.
Komplexně pojatá publikace otevírá problematiku imunoterapie tradiční kapitolou cytokinů, z nichž mnohé našly uplatnění v imunostimulační terapii, případně posloužily jako struktury vhodné k terapeutickému zacílení při léčbě řady onemocnění. Kapitoly zaměřené na thymové hormony, přenosový (transfer) faktor a syntetické imunostimulátory rozšiřují téma aktivace imunitního systému při využití struktur syntetických, polosyntetických i látek přírodního charakteru. Problematiku nespecifické imunostimulace uzavírá kapitola mikrobiálních imunomodulátorů, hlouběji diskutující také otázku stability lidského mikrobiomu, o jehož významu v moderní imunologii nelze pochybovat.
Ani v současné době není možné opomenout řadu tradičních imunosupresiv, klasických cytostatik či protizánětlivých látek, které si svou pevnou pozici v terapii udržují zejména pro svou širší dostupnost a rozsáhlé zkušenosti v rámci dlouholetého používání. Kapitola diskutující aspekty imunosupresivní a protizánětlivé léčby zaměřuje pozornost nejen na oblast transplantační medicíny, ale rovněž poukazuje na výzvy imunoterapie v oblasti cílené léčby autoimunitních chorob. Pozornost tak získává problematika tzv. biologické léčby, především aplikace monoklonálních protilátek, jejichž registrovaný počet v humánní medicíně každoročně narůstá. Pro svůj význam je protilátkám v terapii věnována samostatná kapitola. Rovněž je v monografii individuálně diskutována terapie alergických reakcí.
Zásadní význam imunofarmak na poli infekčních chorob zdůraznila mj. nedávná celosvětová pandemie SARS-CoV-2, která vynesla do popředí problematiku očkování a možnosti využití moderních technologií konstrukce vakcín, které významně přispěly k záchraně lidských životů. Tématu specifické aktivace imunity cestou vakcín je proto věnována samostatná část publikace.
Do knihy byla také zařazena problematika přecitlivělosti na některé struktury léčiv. Pro moderní imunofarmakologii je tedy patrný nejen význam znalostí imunologie a optimalizace imunitní reaktivity cestou léčiv, ale také zvážení aspektů imunotoxikologických, často vázaných na individuální imunitní reaktivitu. Koncept imunotoxikologie tak celou publikaci uzavírá.
Kniha je určena zejména farmaceutům a studentům farmacie, dále lékařům ordinujícím imunomodulační léky – především z oborů imunologie, alergologie, revmatologie, kožní, onkologie, gastroenterologie, interna.
Text: PharmDr. Jana Urbánková Rathouská, Ph.D. a PharmDr. Petr Jílek, CSc.
Foto: GRADA Publishing