55. výročí založení Farmaceutické fakulty UK
Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové si letos připomíná 55. výročí svého založení v roce 1969. Při této příležitosti byl na jaře 2024 v limitovaném množství připraven absinthe La Pharmacienne.
Inovativní absinthe La Pharmacienne
Absinthe La Pharmacienne byl profesionálně připraven značkou Prince d'Absinthe a splňuje všechny zákonné požadavky.
La Pharmacienne je nový a ve své podstatě inovativní absinthe. Prezentuje snahu oprostit se na chvíli od světa tradicemi svázaných původních absinthů a přijít s novou paletou provokativních a exotických chutí a vůní. Název La Pharmacienne, v překladu lékárnice nebo farmaceutka, se tak odkazuje k původní inspiraci stojící za vznikem tohoto destilátu.
Jedná se o absinthe, který se inspiroval ve složení nepřeberným množstvím léčivých bylin, lékárenských tinktur a medicinálních likérů. Absinthe La Pharmacienne je vytvořen ve spolupráci s Farmaceutickou fakultou Univerzity Karlovy, která ze své Zahrady léčivých rostlin poskytla byliny pro jeho tvorbu. Tyto byliny, původně pěstované pro výzkum obsahových látek, jsou charakteristické zejména svou nebývalou kvalitou a dodávají tomuto spiritu neobyčejný charakter.
Není překvapením, že vznikl jedinečný, ve složení exotický absinthe s velice podmanivým aroma připomínajícím lipový med, liliové květy a komplexní, mírně štiplavou kořenitou chutí, která se vrství v několika úrovních. V jeho složení naleznete poctivý Pontarlier pelyněk, egyptský anýz, florentský fenykl, ale také kubébový pepř a nepřeberné množství dalších, mnohem tajemnějších bylin a koření.
Jak se absinthe vyrábí
Autentický neboli pravý absinthe spadá do kategorie průtahových destilátů. To znamená, že na rozdíl od whisky nebo rumu se pro výrobu absinthu používá již hotový velejemný líh, ve kterém se macerují a následně destilují byliny neboli botanicals. V každém absinthu musí být vždy obsažena tzv. svatá trojice, což je kombinace Absinthii herba, Anisi fructus a Foeniculi fructus. Takto připravená směs lihu a bylin se poté dlouze destiluje, aby se vyextrahovaly všechny esenciální oleje v bylinách obsažené. Vytékající čirá tekutina z destilačního kotle se označuje jako blanche, aby výsledný absinthe získal svou charakteristickou zelenou barvu, následuje po destilaci druhý krok výrobního procesu a tím je barvení. Barvení se provádí zásadně další směsí botanicals, ve které se většinou nachází Pontici herba, Hyssopi herba a Melissae folium, tato směs bylin se pak maceruje při zvýšené teplotě v získaném blanche-absinthu a extrakcí chlorofylu získává svou charakteristickou barvu. Mimo extrakce chlorofylu dochází při barvení také k vyluhování dalších chuť a vůni obohacujících látek, které kompletují a zaokrouhlují chuť a vůni výsledného destilátu.
Příběh tvůrce
„V roce 2015 jsem nastoupil ke studiu magisterského studijního programu Farmacie na Farmaceutickou fakultu UK. Už v začátcích mého studia mě bavila chemie a začal jsem si postupně víc a víc všímat propojení farmacie a likérnictví, těch příkladů, které mě k tomuto spojení vedly, bylo několik. Na jedné straně to bylo vyprávění starých lékárníků, kteří ve svých lékárnách připravovali různé likéry více či méně se odkazující k becherovce a předháněli se v tom, který likér je lepší. Na straně druhé to byl příklad komerčně úspěšných likérů, které podle mých znalostí byly vytvořeny právě lékárníky. A jelikož mám rád v praxi uplatnitelné znalosti, líbila se mi myšlenka, že bych se mohl alespoň okrajově k tomuto tématu během svého studia přiblížit.
Při svých prvních soukromých pokusech jsem však narazil s mými „kreacemi“ na celou řadu technických problémů. Díky mým dotazům si mě všiml jeden z tehdejších pedagogů organické chemie. Právě tento pedagog mi předal vytištěná stará likérnická skripta, ve kterých, dle jeho slov, najdu tu pravou inspiraci. A jelikož recepty byly seřazeny podle abecedy, tak mezi prvními recepty byl právě absinthe. A to byla ta prvotní jiskra, která podnítila můj další zájem.
Později jsem pak ve volných chvílích zkoumal rozdílné absinthové receptury a fascinovala mě ta neucelenost, kdy jen někteří tušili a věděli, co pravý absinthe je a jak má vypadat. V dobách svého doktorského studia jsem se dostal k několika vzorkům původních absinthů z 19. století. Jejich složení se s pomocí velice ochotných akademických pracovníků z fakulty podařilo alespoň částečně analyzovat metodou plynové chromatografie. Tyto znalosti pak postupně daly základ pro tvorbu mého prvního absinthu Le Traditionnel, který se opírá právě o tuto tradiční kostru absinthu,“ říká PharmDr. Petr Šlechta, zakladatel značky Prince d'Absinthe.
Příprava ke konzumaci
Do absinthové sklenice (případně klasické sklenice na víno) nalijete 2,5—3 cl absinthu a postupně po kapkách přidáváte minimálně 6 až 15 cl ledově vychlazené vody. Během kapání vody můžete pozorovat jev nazývaný louche, kdy se v původně čirém nazelenalém nápoji začne ode dna sklenice tvořit hustá bílá mlha, která nakonec pohltí celý nápoj. Teprve tehdy je dobré přivonět a nápoj ochutnat.
Důvod tvorby této mlhy a vlastně i distribuce absinthu při tak vysokém obsahu alkoholu je jednoduchý, absinthe obsahuje velké množství aromatických a chuť nesoucích látek, zejména silic a terpenů, které jako takové jsou rozpustné pouze v koncentrovaném spiritu. Jakmile začneme přidávat vodu, celý systém se stává nestabilní a tyto aromatické složky se derou ven z nápoje, a proto způsobují zakalení. To je i důvod, proč absinthe zásadně nedoporučujeme konzumovat samotný a neředěný.
Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
Farmaceutická fakulta UK si letos připomíná 55. výročí svého založení v roce 1969. Nabízí řadu atraktivních studijních možností. V češtině je to magisterský program Farmacie, bakalářský program Laboratorní diagnostika ve zdravotnictví v prezenční nebo kombinované formě a navazující magisterský program Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví. V angličtině je možné studovat magisterské programy Pharmacy a Pharmaceutical Sciences. Na fakultě studuje v pregraduálním studiu zhruba 1 400 studentů. Pro výuku studentů využíváme také vlastní Zahradu léčivých rostlin. V doktorském (Ph.D.) studiu je otevřeno 20 studijních programů. Farmaceutická fakulta UK je zároveň špičkovým výzkumným pracovištěm, patří mezi vědecky nejkvalitnější fakulty Univerzity Karlovy. Farmacie a farmakologie na Univerzitě Karlově se v žebříčku nejlepších univerzit „QS World University Ranking 2023 by subject“ umístila na děleném 151. – 200. místě na světě.
Foto: Prince d'Absinthe