Zrušení stavu pandemické pohotovosti 4. 5. 2022

05.05.2022

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dne 4. 5. 2022 s ohledem na vývoj koronavirové epidemie schválila zrušení stavu pandemické pohotovosti, který mj. umožňoval vydávat protipandemická opatření bez nutnosti vyhlášení nouzového stavu. Podle tohoto rozhodnutí od 5. 5. 2022 končí povinnost nosit roušky ve zdravotnických a sociálních zařízeních (je však MZd ČR nadále doporučeno).

S ukončením stavu pandemické pohotovosti končí veškerá plošná protikoronavirová opatření, která se týkají všech obyvatel, ať už jsou vydaná podle pandemického zákona nebo zákona o ochraně veřejného zdraví. Končí také možnost nechat se jednou za měsíc preventivně otestovat na Covid-19. Zdravotní pojišťovny budou dál hradit jen testy, na které vystaví žádanku lékař.