XXIX. Studentská vědecká konference zná své vítěze

20.04.2022

Ve dnech 12. 4. a 13. 4. 2022 se v prostorách Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové konala XXIX. Studentská vědecká konference, do které se přihlásilo 79 studentů. Konference byla rozdělena do čtyř sekcí - chemické, biologické, sociální a klinické farmacie a sekce farmaceutické technologie.

Konference byla zahájena v úterý ráno panem děkanem doc. PharmDr. Jaroslavem Rohem, Ph.D. společně s viceprezidentem Spolku českých studentů farmacie Patrikem Mariánem Sudickým. Následovalo prezentování studentů, které probíhalo v češtině, slovenštině a v angličtině. Prezentující uvítali podporu spolužáků, kteří je přišli podpořit. Za plynulý průběh konference děkujeme Natálii Farkašové, která připravila veškeré potřebné materiály, a všem pomocníkům z řad Spolku českých studentů farmacie.

f6f5f7f4f1f3

Prakticky všechny prezentace napříč sekcemi byly hodnoceny velmi kladně. Komise, ve kterých byl vždy alespoň jeden externí odborník, se shodly na jejich vysoké úrovni. Konferenci zakončil pan proděkan pro vědeckou činnost a doktorském studium, prof. PharmDr. František Štaud, Ph.D., prezentací o možnostech doktorského studia na naší fakultě. Po závěrečných poradách komise rozhodly o následujících oceněných:

Biologická sekce

1. místo – Karolína Nálevková
    Interindividual variability in expression of selected membrane transporters; their impact on prognosis and therapy of patients with acute myeloid leukemia
    Školitel: doc. PharmDr. Martina Čečková, Ph.D

2. místo – Monika Šteigerová
    Effect of flubendazole on glioblastoma multiforme in vitro and in vivo
    Školitel: doc. PharmDr. Iva Boušová, Ph.D.; RNDr. Veronika Skarková, Ph.D.

3. místo – Anna Orbisová
    Effect of inflammation on Serotonin pathway in the placenta
    Školitel: prof. PharmDr. František Štaud, Ph.D.

Čestnou cenu poroty získali Júlie Kupčíková a Eszter Gergely, které byly nejlepší z fytochemických přednášek.

Chemická sekce

1. místo – Juraj Kavuljak
    Synthesis and evaluation of human 6-hydroxyceramides
    Školitel: PharmDr. Lukáš Opálka, Ph.D.

2. místo – Andrea Bachtíková
    Design, synthesis and biological evaluation of 2-aminooxazoles as antimicrobial agents
    Školitel: doc. PharmDr. Jan Zitko, Ph.D.

3. místo – Eliška Chvalkovská
    Development of LC-MS method for determination of selected endocrine disruptors
    Školitel: doc. PharmDr. Radim Kučera, Ph.D.; Mgr. Martin Novák

Sekce farmaceutické technologie

1. místo – Karolina Santarius
    Polymeric particles for targeted anti-inflammatory therapy
    Školitel: PharmDr. Ondřej Holas, Ph.D.

2. místo – Roksolana Kulhánková
    Study of topically administered ceramides
    Školitel: doc. PharmDr. Andrej Kováčik, Ph.D.

3. místo – Viktória Trecáková
    Formulation, characterization and skin application of imiquimod loaded liposomes in combination with dendrimers
    Školitel: Dr. Georgios Paraskevopoulos, Ph.D.

Sekce sociální a klinické farmacie

1. místo – Adéla Brandová
    Analysis of drug administraton by nurses in health facility - experience from region of Hradec Králové
    Školitel: PharmDr. Martin Doseděl, Ph.D.

2. místo – Daniela Mašková
    Potential drug-drug interactions in patients admitted to the hospital via the emergency department
    Školitel: prof. PharmDr. Jiří Vlček, Ph.D.; PharmDr. Zuzana Očovská

3. místo – Natalie Blizňáková
    Analysis of drug administration by nurses in health facility - experience from hospitals in the South Bohemian region I
    Školitel: doc. PharmDr. Josef Malý, Ph.D

Cena České farmaceutické společnosti ČLS JEP

Čestnou cenu České farmaceutické společnosti ČLS JEP získal Tomáš Jan za svou práci Development of GC/MS determination of quinolinic acid in placentar homogenate, se kterou mu pomáhal školitel doc. PharmDr. Radim Kučera, Ph.D.

v1v4v5v2v3v6

Vyhlášení výsledků proběhlo tradičně v rámci společenského večera, který se konal ve středu 13. 4. v Pivovarských domech Klenot. Po předání cen a chutné večeři byl prostor i na neformální diskusi.

Vítězové a druzí v pořadí ze všech sekcí postupují do nadnárodního kola Studentské vědecké konference, které se uskuteční ve čtvrtek 5. května 2022 v sídle firmy Zentiva. Budeme jim držet palce!

Text: Pavla Požárová a Patrik Marián Sudický, Spolek českých studentů farmacie
Fotografie: Archiv Spolku českých studentů farmacie