V přehledu nejcitovanějších vědců světa figurují pracovníci Farmaceutické fakulty UK

05.05.2021

Koncem října 2020 publikovala skupina autorů ze Standfordské univerzity ve spolupráci se společností Elsevier seznam 2 % nejcitovanějších vědců světa. Na českých výzkumných institucích jich působilo v roce 2019 celkem 359.

Z českých institucí je podle studie nejúspěšnější Akademie věd ČR. Na druhém místě se umístila Univerzita Karlova, kde podle dat působí 57 vědeckých pracovníků. Z Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové se v tomto žebříčku umístilo hned 7 vědců.

Nejvýše je prof. František Švec (je 1. místě i v rámci UK a na 4. místě v rámci ČR), vysoko je také prof. Lucie Nováková, dále jsou v tomto seznamu prof. Petr Solich (všichni tři v oboru analytická chemie), následují prof. Petr Pávek (v oboru farmakologie a toxikologie), prof. Martin Doležal (za obor medicinální chemie, resp. farmakochemie), prof. Jarmila Vinšová a prof. Kateřina Vávrová (obě pro obory organická a medicinální chemie). Vzhledem k velkým rozdílům ve způsobu publikování v jednotlivých oborech je nutné tyto celkové statistiky hodnotit s určitým nadhledem. Za rok 2019 jsou k dispozici data za jednotlivé obory a disciplíny.

svecnovakova-lucieSolich2021smpavek-lab-2021Martin-Dolezalvinsovavavrova

Těší nás, že jsou v tomto seznamu tři ženy. V rámci ČR i UK zastoupení úspěšných žen ve vědě dlouhodobě stoupá. Publikovaná data, resp. další scientometrická data dokazují, že na Farmaceutické fakultě UK v poslední dekádě výzkumná činnost zaznamenává trvalý kvantitativní a především kvalitativní růst.

Text: doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D., proděkan pro vědeckou činnost, doktorské studium a transfer technologií
Fotografie: Osobní archivy vědců