Konference 26. Helmintologické dny se vydařila

06.10.2021

Ve dnech 20.-24. září 2021 se na Horské chatě Radost nedaleko Deštné v Orlických horách uskutečnila mezinárodní konference 26th Helminthological Days. Tradiční setkání helmintologů spolupořádané Farmaceutickou fakultou UK v Hradci Králové a Českou parazitologickou společností proběhlo po dlouhé, více jak roční pauze až v září, místo obvyklého května. I přes podzimní vítr a občasný déšť byla atmosféra vřelá. Konference se po odborné stránce velmi vydařila.

Konference 26. Helmintologické dny

Setkání zaměřeného především na studenty se zúčastnilo celkem 62 účastníků, z nichž 33 předneslo své příspěvky formou přednášek a 11 formou posterových sdělení. Úvodní neformální přednášky se ujala Dr. Šárka Mašová z Masarykovy Univerzity v Brně. Věnovala se tématu sběru vzorků parazitů a životě na Antarktidě. Oficiálně byla konference zahájena v úterý plenární přednáškou Dr. Rosalind Laing z Glasgow, UK (on-line), po níž následovala řada kvalitních prezentací rozdělených do osmi tematických sekcí. Ve čtvrtek přednesl Dr. José Hernández-Ortz přednášku zaměřenou na unikátní téma parazitů mořských savců a útrap při jejich studiu.

V průběhu konference bylo prezentováno 19 velmi kvalitních studentských přednášek. Ani v tak silné konkurenci se však naši studenti neztratili. Pětičlenná odborná hodnotící komise udělila první místo v kategorii nejlepší přednáška Linh T. Nguyen za příspěvek s tématem „Optimization of ATP assay for viability testing in the parasitic nematode Haemonchus contortus“. Druhé místo obsadil Martin Žofka s příspěvkem „Automated motility assay in Haemonchus contortus using image recognition based on deep learning“. Gratulujeme.

Na závěr patří velký dík organizačnímu týmu kolem Pavlíny Kellerové a postgraduálním studentům Katedry biochemických věd. Speciální poděkování bychom rádi věnovali kolektivu Horské chaty Radost, zejména panu Špulákovi, který se o nás po celou dobu konference velice dobře staral. Děkujeme také všem sponzorům akce, jmenovitě firmám Olympus, KRD, Eppendorf, Schoeller Instruments, Trigon-plus, Animalab, Biotech a Generi Biotech, bez jejichž podpory by se tato konference v daném rozsahu nedala zorganizovat.

Za organizační tým

Petra Matoušková a Ivan Vokřál