Vzkazy našich studentů, kteří pomáhají v lékárnách během koronavirové epidemie

03.04.2020

Studenti pomáhají – Pomoc lékárnám

Oslovili jsme naše studenty, kteří pomáhají během koronavirové epidemie v lékárnách (výzva Studenti pomáhají – Pomoc lékárnám), aby nám popsali realitu ze svého pohledu. Ptali jsme se jich, proč a jak v lékárně pomáhají, zda si myslí, že je jejich pomoc užitečná, a co jim tato zkušenost přináší. Naše otázky směřovaly i na to, jaká je situace v lékárnách a zda je práce v nich náročná. Zveřejňujeme také vyjádření, která by dobrovolníci rádi vzkázali veřejnosti.

Jakub, 5. ročník 

Ke spolužákům: Přátelé, vy všichni, co jste se do této iniciativy zapojili, máte můj obrovský obdiv. Šli jste do přední linie, pomoci pacientům a budoucím kolegům. Jednodušší by bylo zůstat doma, rizika všichni znáte, a i přes ně vystoupila většina z vás z řady a byli jste ochotni pomoci tam, kde je to potřeba. Děkuji. Cítím radost z toho, že v nás dříme taková zodpovědnost. 

K lidem: Poslední týdny jsou složité pro všechny z nás. Děkuji, že jsme se jako společnost semkli a že každý přispívá ke zvládnutí této situace tak, jak umí. Buďme prosím k sobě i nadále ohleduplní a tolerantní.

Lucie, 3. ročník

Pomáhat v lékárně pro mě bylo samozřejmostí. Tušila jsem, že to bude potřeba, protože lékárník je jedna z prvních osob, ke které chodí lidé pro radu a často i pro řešení svého problému/nemoci. Zákazníků bylo mnohem více než v běžné situaci. Spousta léčiv se během prvních dní vyprodala a bylo je třeba vyrábět v laboratoři. Mohla jsem si tak vyzkoušet to, co by mě čekalo při povinných laborkách z farmaceutické chemie.

Katka, 4. ročník

V lekárni pomáham, pretože si to terajšia situácia vyžaduje a je to potrebné.

Ľuďom by som odkázala, že pokiaľ nemusia, nech do lekárne nejdú a keď už, tak nech rešpektujú opatrenia a sú trpezliví. 

Myslím, že každá pomocná ruka je teraz dôležitá. V lekárni som už 2. týždeň a pacientov je stále veľa. Chodia nielen pre lieky, ale sa aj informovať o tom, ako správne postupovať a dezinfikovať. Vidieť, že sa snažia porozumieť a samy seba chrániť. Pacientov je však stále moc a práce ešte viac. V lekárni  pomáham s tovarom, dezinfikujem, informujem pacientov, s receptami a s tým, čo je potrebné v danej situácii. Je to taká predpríprava na prax, na ktorú sa už teraz teším.

Anna, 3. ročník 

Situace v lékárně se teď trochu uklidnila. Před 14 dny přišlo do lékárny opravdu spousta lidí a dveře se pomalu ani nezavřely. Vznikla panika, že se lékárny budou zavírat, a lidé nakupovali do zásoby. Byla jsem na příjmu a denně přišlo klidně 40 beden s léky. Dnes už je situace lepší, lidé jsou rozumnější a nenakupují bezhlavě 10 krabiček paralenu.

Veronika, 4. ročník

V lékárně pomáhám z toho důvodu, že mi daná situace není lhostejná a vím, jak náročná je pro všechny z nás, zejména potom pro zdravotníky v první linii. A myslím si, že výpomoc - ať už právě v lékárně anebo i v dalších oblastech, jako je hlídání dětí, šití roušek, roznos léků nebo potravin seniorům - dokáže velmi pomoct. Jednoduše řečeno, když už studuji tento obor a určité zkušenosti mám, ať už z praxe nebo brigády, tak mi přišlo hloupé pouze sedět doma a nepokusit se nějak pomoct.

Ráda bych lidem vzkázala, aby brali tuto situaci maximálně zodpovědně. Sice se některá opatření mohou zdát přehnaná, ale jsou zavedena rozumně, s cílem co nejvíce ochránit zdraví nás všech. A to je to hlavní, na čem záleží.

Myslím si, že naše pomoc jako studentů je užitečná. Když vidím, kolik starostí se v lékárně musí každý den řešit (zejména situace týkající se ochranných pomůcek), tak si myslím, že moje výpomoc s příjmem a kontrolou zboží, s přípravou stále potřebných dezinfekcí nebo dalších IPLP ušetřím lékárníkům velké množství času a sil.

Karolína, 4. ročník

V lékárnách je to v nynější situaci hektické. Lidi chtějí jen tak do zásoby spoustu léků, je tam opravdu nápor a jsem moc ráda, že mohu nabídnout pomocnou ruku aspoň trochu v rámci možností. Pomáhám u dispenzace a je to pro mě i obrovská zkušenost do budoucna. Navíc mně díky lékárně všeobecná karanténa nepřipadá zas tak hrozná!

Marie, 3. ročník

Pomáhám, protože to cítím jako povinnost. Lidem bych vzkázala, aby všude byli tak ohleduplní jako jsou v „mé“ lékárně, chodili tam po jednom, dodržovali rozestupy, chránili si nos i ústa a hlavně, aby byli trpěliví.

V lékárně pomáhám hlavně tak, že zaklízím a podávám magistře věci z volného prodeje. Jsem za tuhle zkušenost ráda. Poznám chod lékárny a trochu se naučím, jak která krabička vypadá. A hlavně jsem ráda, že můžu v téhle situaci být užitečná!

Ema, 4. ročník 

Pomáham, pretože to teraz lekárne potrebujú a každá ruka naviac sa zíde.

Odkazujem ľuďom, nech ostanú doma. Denne vidím, ako do lekárne chodia po zbytočnosti namiesto toho, aby tam šli raz do týždňa a vyzdvihli si naraz všetko, čo potrebujú. Hlavne seniori (najlepšie keby im to vyzdvihla rodina).

Myslím, že moja pomoc je užitočná, vidím to na pomere množstva práce a pracovníkov. V lekárni sa situácia upokojuje, no stále ju navštevujú pacienti s rovnakými požiadavkami (rúška, dezinfekčne gely, vitamíny, paralen..) Dá sa povedať, že si robia zásoby liekov. Práca v lekárni chce veľa precíznosti a zodpovednosti, aktuálne pomáham „vzadu“ s príjmom liečiv, ich evidenciou, dokumentáciou a podobne. Beriem to ako veľkú skúsenosť do života, pomaly si vytváram obraz, ako ta práca v lekárni vyzerá a čo ma čaká, a pomáha sa mi rozhodnúť, akou cestou sa po škole vyberiem.

Daniela, 3. ročník 

Současná výpomoc v lékárně je pro mě obrovskou zkušeností a samozřejmostí, zvláště v této krizové situaci, kdy si musíme navzájem pomoci. Všichni to společně zvládneme!

 

Texty a fotografie: Studenti Farmaceutické fakulty UK

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS