Čeští a švýcarští placentologové spojili síly

14.07.2020

Čeští a švýcarští placentologové spojili síly a uspěli v grantové žádosti k vytvoření sofistikovaného 3D modelu založeného na ko-kultivovaných placentárních buňkách. Tento model bude sloužit ke studiu placentární farmakologie a transportu léčiv z matky do plodu.

Schema

Prof. Christiane Albrecht z Univerzity v Bernu, prof. František Štaud z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy a dr. Chennakesava Cuddapah z Curio Biotech Ltd. vyvinou a ověří nový model sestávající z primárních buněk izolovaných z lidské placenty a pupeční žíly. V tomto průkopnickém konceptu vědci využívají výhradně primární buňky, což je přístup, který představuje vyšší stupeň fyziologie než imortalizované buněčné linie u současných modelů.

f3f2f1

Projekt je financován Švýcarským kompetenčním centrem 3R (3RC Swiss 3R Competence Centre), které ve Švýcarsku propaguje princip 3R (omezení experimentů na pokusných zvířatech) a usnadňuje jeho implementaci v biologických vědách se zaměřením na výzkum, vzdělávání a komunikaci.

Text: doc. PharmDr. Jaroslav Roh, Ph.D., proděkan pro vědeckou činnost, doktorské studium a transfer technologií
Foto: Farmaceutická fakulta UK, University of Bern, Curio Biotech Ltd.