Den Zentivy na Farmaceutické fakultě se vydařil

28.03.2019

Již tradiční akce Den Zentivy se konala ve středu 27. 3. 2019 od 14:00 hodin. Zcela zaplněná posluchárna C Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové si nejprve vyslechla, co je nového v Zentivě. Pan doktor Miroslav Janoušek se zaměřil především na budoucnost firmy, která se v posledních desetiletích výrazně změnila. Z lokálního česko-slovenského výrobce se stal podnik s evropským významem v oblasti výroby generických léčiv. Od 1. 10. 2018 začala Zentiva opět působit jako samostatná společnost s podporou nového vlastníka – společnosti Advent International, která Zentivu od předchozího vlastníka, firmy Sanofi, koupila. S více než 2500 zaměstnanci a dvěma výrobními závody – v Praze a Bukurešti – je cílem samostatné Zentivy dosáhnout vůdčí pozici v oblasti generik a volně prodejných léků. Její portfolio v současnosti tvoří asi 500 produktů a 800 lékových forem.

BBB_8362BBB_8368BBB_8380BBB_8375BBB_8392BBB_8388BBB_8407BBB_8408BBB_8400

Poté následovala přednáška pana plk. gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka, Ph.D., MBA, na téma Československé legie na frontách 1. světové války. Právě jejich úspěchy představovaly pro T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a M. R. Štefánika ty nejpádnější argumenty při vyjednávání s dohodovými státníky o právu Čechů a Slováků na samostatný stát, jehož založení před více než 100 lety jsme si připomněli vloni na podzim.

Pan plukovník Stehlík velmi poutavě a zasvěceně hovořil o počátcích československých legií na ruské, francouzské a italské frontě. Největší pozornost věnoval osudům přibližně šedesátitisícové armády československých legionářů, kteří v letech 1919 až 1920 ovládali Transsibiřskou magistrálu. Následovala diskuse, během které pan plukovník vyvracel některé historické mýty (legionářské zlato) a odpovídal na dotazy spojené s působením našich vojáků v zahraničí během obou světových válek.

Přednáškové odpoledne se vydařilo a všichni účastníci si odnesli mnoho nových a zajímavých informací.

Text: prof. PharmDr. Martin Doležal, Ph.D.
Fotografie: Ing. Josef Marek