Proběhl 2. ročník STARSS konference zaměřené na separační vědy a příbuzné techniky

30.11.2018

Ve dnech 25. – 27. listopadu 2018 proběhl v prostorách Nového Adalbertina v Hradci Králové 2. ročník STARSS konference zaměřené na separační vědy a příbuzné techniky „2nd STARSS Conference on Separation Science“, která byla organizována týmem výzkumného projektu STARSS (Vytvoření expertního týmu pro pokročilý výzkum v separačních vědách).

DSC_0811_editedDSC_0813_editedDSC_0221_editedDSC_0290_editedIMG_0540_editedDSC_0365_edited

Konference byla zahájena aktuálními informacemi o projektu prof. Petrem Solichem a prof. Františkem Švecem. Po úvodním slovu program pokračoval odbornými prezentacemi pozvaných renomovaných zahraničních vědců – prof. Charlotta Turner, Lund University, Švédsko, doc. Deirdre Cabooter, KU Leuven, Belgie, prof. Tatiana B. Tennikova, Saint-Peterburg State University, Rusko a Dr. Audrey Combès, ESPCI Paris, Francie. Své vědecké práce také prezentovali vědci působící v České republice – doc. Petr Česla, Univerzita Pardubice, Dr. Jitka Široká, Univerzita Palackého v Olomouci, Dr. Denise Wolrabe, Univerzita Pardubice a Dr. Klára Michalíková, Akademie věd ČR, členové týmu projektu STARSS – doc. Lucie Nováková, doc. Dalibor Šatínský, Dr. Petr Chocholouš, Dr. Ivana Horstkotte Šrámková, Dr. David Moreno-González, Mgr. Kateřina Fikarová a další odborníci z praxe i akademické sféry. Celkem bylo předneseno 19 odborných prezentací, které podnítily bohatou diskuzi, která pokračovala i v průběhu přestávek a společenských večerů.

Součástí konference byly i dva praktické workshopy. Před prvním profesorka Turner představila formou 60minutového tutoriálu možnosti využití superkritických tekutin pro extrakci. Na tento tutoriál plynně navázal praktický workshop superkritické fluidní extrakce (SFE), kde Dr. Veronika Pilařová seznámila zájemce s praktickými aspekty a vývojem metody a také s vlastní extrakcí biologicky aktivních látek z rostlinných vzorků. V průběhu druhého workshopu pod vedením Dr. Petra Chocholouše byli účastníci seznámeni s pokroky v průtokových metodách, současnými trendy a možnostmi jejich využití v analytické chemii.

Konference se zúčastnilo více než 80 odborníků z českých i zahraničních institucí a příjemná atmosféra doprovázela zajímavý odborný program po celou dobu akce.

Úspěšný průběh konference pomáhá naplňovat cíle projektu STARSS, které směřují k mezinárodní excelenci ve výzkumu v oblasti separačních věd, rozšíření povědomí o pracovní skupině STARSS a Farmaceutické fakultě UK, a ke sdílení poznatků mezi zkušenými a mladými vědci.

Autor textu: PharmDr. Veronika Pilařová, Ph.D.
Fotografie: Mgr. Jakub Pavlík