Pozvánka na Farmaceutickou fakultu na přednášky v rámci festivalu Týden vědy

16.10.2017

Přednášky pro veřejnost v rámci Týdne vědy 2017

V rámci vědeckého festivalu Týden vědy vás zveme 8. 11. 2017 od 13 hodin na přednášky pro veřejnost do budovy Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, ulice Akademika Heyrovského.
Přijďte si poslechnout a prodiskutovat zajímavá témata.

Týden vědy 2017 Kdy a kde

8. 11. 2017 od 13:00 hodin

Posluchárna A Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Ak. Heyrovského 1203, Hradec Králové (mapku najdete zde).

Antibiotika léčící, antibiotika selhávající

13:00 - 13:40

PharmDr. Petr Jílek, CSc.

Léčba antibiotiky představuje základní pilíř soudobé medicíny. Ne vždy je léčba antibiotiky účelná, ne vždy je úspěšná. Rezistence na antibiotika je problém, jehož řešení není záležitostí pouze vědců nebo zdravotníků, ale každého z nás. Pojďme se společně podívat, jaké naděje a rizika v sobě antibiotika skrývají.

Efektivita, rizika a interakce nejčastěji užívaných doplňků stravy

13:45 - 14:25

doc. PharmDr. Lenka Tůmová, CSc.

Používání fytoterapie (bylinné léčby) se celosvětově zvyšuje a stává se populární. Lidé se domnívají, že tento druh léčby je přírodní, a tudíž bezpečnější než tradiční medicína. Její použití obvykle nekonzultují s lékařem. Opakovaně se klinických studiích potvrdilo, že s rostoucím počtem užívaných léčiv stoupá také riziko nežádoucích účinků a výskytu lékových interakcí. K problematickým léčivým rostlinám se z hlediska interakcí řadí například třezalka, jinan dvoulaločný nebo ženšen.

Jak si posvítit na parazity

14:30 - 15:10

Ing. Vladimír Kubíček, CSc.

Na jednoduchém příkladu počítání lentilek (tj. pět různých barev ve směsi) bude vyložen princip chromatografie, přičemž budou ukázány oba aspekty této metody, tedy separace a kvantifikace. Dále bude otevřen problém parazitů hospodářských zvířat a jejich rezistence. Rezistence bude objasněna na příkladu hledání účinné obrany proti určitému útočníkovi. Následně se obě témata (rezistence a chromatografie) spojí a bude předvedeno, jaké experimenty lze dělat.

Den otevřených dveří

Všechny zájemce o studium zveme 13. prosince 2017 na Den otevřených dveří na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Více informací...

© 2020 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS