Umělci z České a Slovenské republiky v Galerii Na Mostě

12.04.2016

Letošní 35. Žeň českého a slovenského exlibris In memoriam doc. RNDr. PhMr. Václava Ruska, CSc. se koná v prostorách Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové v Galerii Na Mostě. Tato výstava drobné grafiky je významným mezníkem každoročních přehlídek výtvarné tvorby.

Výstava byla zahájena 11. dubna 2016 slavnostní vernisáží, kterou uvedl děkan fakulty doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D. K významu této přehlídky promluvil tvůrčí grafik, organizátor výtvarného umění a organizátor světových přehlídek dětské knižní značky exlibris Mgr. Víťazoslav Chrenko ze slovenského Hlohovce.

BBB_2442BBB_2448BBB_2470BBB_2455BBB_2476BBB_2412

Pro výstavu zapůjčilo exlibris ze své tvorby na 74 výtvarných umělců, studentů a žáků výtvarných oborů. V základní skupině přibylo 6 nových tvůrců. Svoji tvorbu představili Alena Antonová, Milada Těhníková, Karel Tichý a někteří další. Zajímavé soubory zapůjčili mladí tvůrci ze ZUŠ Michalovce a z Ateliéru Mgr. Lubomíra Netušila Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Univerzity Hradec Králové.

Široký záběr byl zaznamenán v grafických technikách tisku z hloubky, plochy i z výšky často v barevném provedení. Byla tu i námětová hojnost. Vedle postav lidí i zvířeny byla zastoupena i říše rostlin, krajiny, městské veduty i významné stavby, hudební motivy, zátiší, kreslený humor i písmová tvorba. Ve výstavním souboru se sešli tvůrci ze Slovenské i České republiky, vždyť zdejší přehlídky překonaly i změnu ve státoprávním uspořádání našich zemí. Po dobu 35 let trvání doznaly změn i katalogy, jako důležité dokumenty pořádaných přehlídek tvorby. Katalogy mají dokumentární hodnotu a jsou vítanou informací sběratelů exlibris, přátel výtvarného umění a institucí v dané oblasti.

Akce se uskutečnila „S PODPOROU MĚSTA HRADEC KRÁLOVÉ“ a s finanční podporou Královéhradeckého kraje.

Autor článku: Ing. Jiří Soukup
Autor fotografií: Mgr. Sylva Novotná

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS