Pozvánka na Farmaceutickou fakultu na přednášky v rámci festivalu Týden vědy 2. 11. 2016

12.10.2016

Přednášky pro veřejnost v rámci Týdne vědy 2016

V rámci vědeckého festivalu Týden vědy vás zveme 2. 11. 2016 od 14 hodin na veřejné přednášky do budovy Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, ulice Akademika Heyrovského.
Přijďte si poslechnout a prodiskutovat zajímavá témata.

Týdny vědy Kdy a kde

2. 11. 2016 od 14:00 hodin

Posluchárna A Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, Ak. Heyrovského 1203, Hradec Králové (mapku najdete zde)

Základní aspekty výživy v době těhotenství a laktace

14:00 - 14:30

doc. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D.

Přednáška zaměřená na výživu v době těhotenství a laktace seznámí se současnými vědeckými poznatky a s odpovídajícími fyziologickými potřebami v uvedených obdobích.

Bezpečná farmakoterapie - role farmaceuta

14:30 - 15:00

PharmDr. Josef Malý, Ph.D.

Otázky spojené s bezpečností při poskytování zdravotní péče jsou v rozvinutých zemích intenzivně diskutovány téměř dvě poslední desetiletí. Při přednášce na příkladech z výzkumu ukážeme, jak mohou lékárníci poskytující lékárenskou péči nebo kliničtí farmaceuti poskytující klinicko-farmaceutickou péči využívat poznatky z klinické farmacie při rozvoji kultury bezpečí ve farmakoterapii.

Ceramidy v kůži a jejich využití v léčbě kožních onemocnění

15:00 - 15:30

doc. PharmDr. Kateřina Vávrová, Ph.D.

Ceramidy možná znáte z inzerátů kosmetických firem. Význam těchto látek však daleko přesahuje způsob, jakým nám je prezentují vyretušované krasavice; ceramidy jsou nezbytné pro naše přežití v suchozemském prostředí. Vytvářejí mnohovrstevné membrány v nejsvrchnější vrstvě kůže a zabraňují nadměrné ztrátě vody z organismu. V přednášce představíme jejich strukturu a uspořádání ve zdravé kůži i příklady živočichů, kteří si tuto hydrofobní bariéru různým způsobem adaptují. Uvedeme příklady onemocnění (např. atopický ekzém) či stavů (stres), kdy syntéza ceramidů nefunguje správně, a představíme možnosti, jak ceramidy využít v léčbě těchto onemocnění, včetně některých pokusů, na kterých pracujeme.

Léčba světlem

15:30 - 16:00

doc. PharmDr. Petr Zimčík, Ph.D.

Světlo doprovází existenci života již od jeho vzniku v dávných dobách. Lidstvo se postupem času naučilo využívat jeho energii také k léčebným účelům – ať již samostatně nebo v kombinaci s účinnými látkami, které díky aktivaci světelným zářením mohou např. selektivně ničit nádorová ložiska.

Den otevřených dveří

Všechny zájemce o studium zveme 14. prosince 2016 na Den otevřených dveří na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové. Více informací...

© 2020 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS