Ocenění farmakogenetického výzkumu na Farmaceutické fakultě UK

14.11.2016

Dne 21. října 2016 u příležitosti 72. klinické konference Revmatologického ústavu Praha byly předány ceny České revmatologické společnosti za nejlepší publikace roku 2015. V kategorii nad 35 let cenu získala práce autorského kolektivu Tomáš Soukup, Martin Doseděl, Petr Pávek, Jana Nekvindová, Ivan Barvík, Iva Bubancová, Petr Bradna, Aleš Kuběna, Alex Carazo, Tomáš Veleta a Jiří Vlček s názvem „The impact of C677T and A1298C MTHFR polymorphisms on methotrexate therapeutic response in East Bohemian region rheumatoid arthritis patients“ vydaná v červenci roku 2015 v časopise Rheumatology International.

Práce vznikla díky spolupráci výzkumné skupiny Klinické a molekulární farmakoterapie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy a Oddělení revmatologie II. Interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Oceněná práce na vzorku 120 pacientů se zabývala vlivem výše uvedených bodových mutací v genech kódujících  methylentetrahydrofolát reduktázu na léčebnou odpověď při podávání metotrexátu jako základního léku k léčbě revmatoidní artritidy.

20161021_125933-uoceneni

Text a fotografie: PharmDr. Martin Doseděl, Ph.D.,  prof. PharmDr. Petr Pávek, Ph.D.