Mezinárodní den archivů v Archivu Univerzity Karlovy v Praze

02.06.2015

Vlastnoruční zápis do studia Franze Kafky a Karla Čapka, nejstarší pražská disertace o účincích kávy, čokolády, čaje a nikotinu, osobní korespondence Jana Palacha anebo faksimile zakládací listiny Univerzity Karlovy z roku 1348. To vše bude v úterý 9. června mimořádně k vidění v Archivu Univerzity Karlovy. Ten se hned několika akcemi připojí k oslavě Mezinárodního dne archivů.

Kromě vzácných archiválií jsou připraveny komentované prohlídky výstavy „Jan Hus a pražská univerzita“ a nově otevřené stálé expozice „Historie Univerzity Karlovy“, na jejichž vzniku se pracovníci archivu podíleli.

Otevřeme naši studovnu na celý den veřejnosti. Lidé se budou moci podívat na vlastnoručně psané dokumenty slavných osobností. Zjistit, co všechno o studentech a učitelích univerzity vlastně máme. A třeba si vyžádat archiválie o svých předcích nebo o sobě samých,“ říká vedoucí Archivu UK Petr Cajthaml.

Návštěvníci se také dozvědí, v čem práce archivářů spočívá. Ometání kartonů prachovkou k ní kupodivu nepatří. „Nejvíc se samozřejmě staráme o papírové dokumenty. Ale čím dál víc taky o digitální data, kterým bez archivace hrozí rychlý zánik,“ vysvětluje Cajthaml.

Digitální databáze si budou moci účastníci sami vyzkoušet: například zjistit, jestli jejich předek nezískal na univerzitě titul, nebo si prohlédnout digitální kopie jinak nepřístupných středověkých listin.

Archiv vypsal několik termínů prohlídek výstavy, muzea i studovny, do nichž doporučuje přihlásit se předem. Zájemci se mohou hlásit s uvedením svého jména, času a druhu prohlídky na e-mail: lenka.sinova@ruk.cuni.cz. Akce bude samozřejmě přístupná i návštěvníkům bez objednání, v případě naplněné kapacity však budou muset počkat na další volný termín prohlídky. Aktuální informace naleznete na facebook.com/udauk.

Mezinárodní den archivů v Archivu Univerzity Karlovy
úterý 9. června 2015, Karolinum, Ovocný trh 3–5, Praha 1.

Prohlídky:

Mezinárodní den archivů se slaví 9. června na celém světě, v České republice se do něj zapojí několik desítek archivů. Datum připomíná založení Mezinárodní archivní rady při UNESCO v roce 1948.

Co je archiv Univerzity Karlovy?
Archiv Univerzity Karlovy (AUK) je součástí Ústavu dějin Univerzity Karlovy a archivu Univerzity Karlovy (ÚDAUK). Sídlí v areálu rektorátu na Praze 1, v těsné blízkosti samotného srdce univerzity – Karolina.

© 2023 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS