Důležitá role farmaceuta v podání Mgr. Tomáše Cikrta

16.10.2014

Léky a zdravotnictví jsou oborem nejen s vysokými nároky na odborné znalosti a dovednosti, ale svou podstatou se jedná o velice citlivé společenské a politické téma. Právě o vztahu politiky a léků přednášel ve středu 15. října na půdě Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové magistr Tomáš Cikrt, který spojuje ve své práci zkušenosti z farmacie, dlouhodobou znalost resortu a práci nezávislého konzultanta a publicisty. Tomáš Cikrt byl v letech 2007-2009 mluvčím ministerstva zdravotnictví za vlády ministra Tomáše Julínka, později působil jako mluvčí společnosti MEDIGROUP a.s. a ve spolupráci se Státním úřadem pro kontrolu léčiv vydal v roce 2012 knihu Příběhy léků (dostupné online), která přibližuje toto téma široké veřejnosti. V současnosti pracuje jako šéfredaktor Zdravotnického deníku.

IMGP6524wIMGP6527wIMGP6528w

Ve své přednášce Tomáš Cikrt ukázal problémy a výzvy současného zdravotnického systému, zejména jeho financování a možná řešením aktuální situace. Jako odborník také neopomenul problematiku komunikace mezi lékaři a pacienty, jejíž nedostatek nebo chyby mohou vést k nevhodnému užívání léků, nižší spoluúčasti pacienta na terapii a v konečném důsledku tak negativně ovlivnit jeho zdravotní stav. Z pozice absolventa farmacie se pan magistr Cikrt věnoval možnostem farmaceuta jak podpořit racionální terapii a zamezit nadbytečnému a zbytečnému předepisování léků. Právě farmaceut má jakožto odborník na léky možnost předejít některým chybám a optimalizovat užívání léků – tato role ještě nabývá na důležitosti s rostoucím věkem populace, zvyšujícím se stářím pacientů a přibývajícím počtem předepisovaných léků.