Hradecká farmacie ovládla posterovou sekci na 26. kongresu o ateroskleróze v Brně

MSc. Ivone Cristina Igreja e Sá, Ph.D.

Česká společnost pro aterosklerózu vybrala v moderované posterové sekci na 26. kongresu o ateroskleróze v Brně (1.-3. 12. 2022) jako nejlepší poster autorky MSc. Ivone Cristina Igreja e Sá, Ph.D. s názvem Pharmacologic blocking of IL21 receptor ameliorates diet-induced nonalcoholic steatohepatitis. Druhé místo získala PharmDr. Ester Dohnálková s posterem nazvaným Novel ROCK inhibitor attenuates insulin resistance and steatohepatitis in a murine model of obesity-induced nonalcoholic fatty liver disease (NASH). Obě oceněné studentky jsou v současné době členkami Pracovní skupiny biologických a lékařských věd (Patologie a farmakologie kardiovaskulárního systému) na Farmaceutické fakultě UK, nicméně obě práce byly vypracovány v rámci stáže na Mayo Clinic v USA pod vedením naší absolventky PharmDr. Petry Hiršové, Ph.D.

Pracovní skupina biologických a lékařských věd (Patologie a farmakologie kardiovaskulárního systému) pod vedením prof. PharmDr. Petra Nachtigala, Ph.D. se intenzivně věnuje problematice endotelové dysfunkce, aterogeneze a jaterním onemocněním a možnostem jejích ovlivnění.

Text a fotografie: prof. PharmDr. Petr Nachtigal, Ph.D.