Úspěšná výprava hradeckých analytiků do Istanbulu

16.09.2019

Ve dnech 1. – 5. září 2019 se v Istanbulu uskutečnil XX. ročník analytické konference Euroanalysis.

V prostorách University of Istanbul reprezentovali Farmaceutickou fakultu UK čtyři analytici. Plenární přednášku o porézních polymerních monolitech pro chromatografii prezentoval prof. Ing. František Švec, Dr.Sc., který je zároveň klíčovým zahraničním vědeckým pracovníkem projektů STARSS a EFSA-CDN.

Úspěšná výprava hradeckých analytiků do Istanbulu

Ústní prezentací na téma chirálních separací zaujal PharmDr. Pavel Jáč, Ph.D. a formou posterových sdělení o výsledcích své práce informovali M.Sc. Burkhard Horstkotte, Ph.D., člen projektu EFSA-CDN, a PharmDr. Ivana H. Šrámková, Ph.D., junior researcher projektu STARSS. Obě prezentace zaujaly členy odborné poroty natolik, že poster dr. Horskotte s názvem „Lab-In-Syringe automation of flow-through dispersive liquid-liquid microextraction integrating dispersive back-extraction and simplified multivariant spectrum analysis with background modeling for the determination of nitrophenols in environmental waters” získal v konkurenci více než 300 příspěvků z celého světa speciální Cenu Royal Society of Chemistry. Nejvíc bodů od poroty získal druhý poster z výzkumné skupiny na Katedře analytické chemie FaF UK s názvem „3D-printed stirring cage for semi-dispersive fiber sorbent extraction of bisphenols“, se kterým se - na této tradiční konferenci poprvé - představila dr. I. H. Šrámková. Obdržela Special Poster Award, který jí udělila Turkish Chemical Society, odborná společnost, která letos slaví 100 let své činnosti.

Kolegům děkujeme za vzornou reprezentaci Farmaceutické fakulty UK a přejeme hodně úspěchů v další vědecké práci!

Autor textu: prof. RNDr. P. Solich, CSc.
Fotografie: archív PharmDr. P. Jáč, Ph.D.