Dvě významná ocenění pro výzkumnou skupinu Patologie a farmakologie kardiovaskulárního systému

10.12.2018

Ve dnech 6. – 8. prosince 2018 se konal v Olomouci již 22. kongres o ateroskleróze pořádaný Českou společností pro aterosklerózu. V rámci kongresu byly také hodnoceny nejlepší publikace v oblasti aterosklerózy za rok 2017/2018.

Vítězem soutěže se stala studentka 4. ročníku PGS studia na naší fakultě Mgr. Barbora Vitverová za publikaci „Soluble endoglin and hypercholesterolemia aggravate endothelial and vessel wall dysfunction in mouse aorta“ publikovanou v prestižním časopise Atherosclerosis s impakt faktorem 4,467.

IMG_2158IMG_1388

Dále v rámci kongresu proběhla moderovaná posterová sekce, kde získal první cenu za nejlepší sdělení student 3. ročníku PGS studia naší fakulty Mgr. Matěj Vicen s posterem nazvaným Endoglin role in oxysterol induced endothelial dysfunction in human aortic endothelial cells.

Obě práce se týkaly výzkumu endoglinu a jeho významu ve vztahu k endotelové dysfunkci, což je problematika, které se skupina Patologie a farmakologie kardiovaskulárního systému pod vedením prof. PharmDr. Petra Nachtigala, Ph.D. věnuje úspěšně již několik let.

Text a fotografie: prof. PharmDr. Petr Nachtigal, Ph.D.