Tradice exlibris v Hradci Králové

34. Žatva slovenského a českého exlibrisV Galerii na mostě ve Farmaceutické fakultě UK Hradec Králové je květen 2015 věnován již 34. Žatvě slovenského a českého exlibris. Je to tradiční přehlídka tvorby vlastnické knižní značky-exlibris.

Na letošní výstavě sledujeme díla 50 výtvarných umělců a 26 žáků a studentů uměleckých škol. Přehlídka je významná pro českou a slovenskou vzájemnost. Exlibris ochraňuje knihu před zcizením nebo nevrácením a má dlouholetou tradici v dějinách lidstva a i našich zemí. Původní určení ke vlepování na přídeští knih se postupem doby rozšířilo o sběratelství, zejména od počátku 20. století, vyvolávající zájem o výstavy a sdružování sběratelů ve spolcích. Československý spolek sběratelů a přátel exlibris byl úředně uznán již v listopadu 1918 jako první spolek nového státu.

Žně – Žatvy exlibris jsou stálicemi v programu Galerie na mostě a těší se zájmu veřejnosti, obce obdivovatelů umění, přátel a sběratelů. Kromě soukromých sběratelů jsou sbírky exlibris i v řadě veřejných institucí jako je např. Muzeum východních Čech, Státní vědecká knihovna.

Proto je také exlibris uváděno jako fenomén města Hradec Králové.

 

Autor textu: Ing. Jiří Soukup

© 2018 Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové | O webu a cookies | Kentico CMS